تبلیغات
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی - برسی حقوق زن از منظر فقه(1)
 
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی
درباره وبلاگ


دوستان! چند سالی در کشور خودم به نام افغانستان آواره تر از دیار دگرانم، حال این معنی را بر خویش دارم می­ قبولانم که برای مردم ما هجرت، سفر دور درازی است که انتهای آن محکمه عدل الهی است. لذا هروقت دلم از نا مردمی ها و نامردی های اطرافیان و سران بی سر و حاکمان متعصب سود جویِ کشورم ... می گیرد سراغ « سلام مهاجر » رفته دل نوشته های که قطرات دریای دل گرفتگی های هجران همیشه خانه بدوشی هست را باشما در میان می گذارم . باری عزیزان؛
این جهان همچون درخت است‏ اى کرام *
ما بر او چون میوه‏ هاى نیم خام * سـخـتـگـیرى و تـعـصـب خـامى است *
تا جنینى کار خون آشامى است

مدیر وبلاگ : reza hassani
شنبه 5 اردیبهشت 1394 :: نویسنده : reza hassani

پیش گفتار 

... نتایج غم بار زندگی ماشینی و مدرنیسم ، انسان ها رادر میان چرخ دنده هایش ، چنان فشرده است كه از خود بی­خود كرده ؛ از خود طبیعی و فطرت الهی  دور ساخته و عواطف و احساسات انسانی را از آنها گرفته، روابط انسانی كمرنگ شده است، احترام متقابل انسان بما هو انسان دیگر رنگی ندارد. روابط انسانها تبدل شده به ارتباط مكانیكی و چرخ دنده ای كه به زور چرخه ی غول آسای اقتصاد تعیین می شود... ، زندگی خانوادگی كه اساسش بر روابط انسانی و احترام متقابل و رعایت حق حقوق طبیعی و فطری و الهی طرفین و اطراف استوار بود را متاثر كرده؛ متاسفانه عصر ما عصر تزلزل خانواده ها است كه نظیرش را در قرون پیشین نداشته ایم، و بد تر از آن هم اینكه روز بروز این بلایی خانه مان سوز گسترده تر شده ، بصورت وحشتناكتر خانواده های نو پای را مورد حمله قرار داده، تشكیل نشده از هم می پاشند! . معلوم نیست این گرداب مهلك تا نا كجا آباد كشتیهای امید را در كام خود فرو برده و خانواده های را از هم پاشیده و زندگیهای شیرینی را زهرآگین میكند.

گرچند، دلسوزان جامعه مانند قانون گزاران و جامعه شناسان و روان شناسان ...؛ هر كدام در حیطه كاری خویش برای جلو گیری از هم پاشیدگی این بنیاد اجتماعی تلاش نموده و میكنند كه متأسفانه كمتر نتیجه داده است. مثلاً شما وقت سری به كتاب فروشی های روز بزنید، كتب با عناوین عجیب و غریبی ترجمه و نقل قول های از فرهنگ غرب به بازار عرضه می شود كه فریبنده تر از افسونِ افسون گران و ساحران است كه تعویض و دعای عشق و محبت و مودت روز می دهند؛ وقت آدم به عناوین كذائی آنها می نگرد فكر می كند اگر كسی این كتاب یا فلان مجله را بخواند حتماً زندگی اش بهشت برین خواهد شد. اما متأسفانه باید گفت: " از قضا اسكنجبین صفراء فزود " چون درك درد را ندارد, چگونه میتوان امید در مان درد را داشت؟ فقط توقعات طرفین را بالا برده به حساسیتها و شكنندگیها می افزایند!.

اینكه درد كجا است؟ در مان چیست؟ قلم به دستان مغرض اهمیت چندانی به آن نداده اند؛ ولی با تلاشی كه بعضی دلسوزان جامعه انسانی داشته اند به این نتیجه رسیده اند كه یكی از عوامل مهم از هم گسستگی های خانواده های جوامع امروزی ، دوری آنها از دستورات معنوی مذهبی است. با كمی دقت به آسانی علل سیر صعودی طلاقها را میتوان بدست، آورد . زیرا كه این درد جان كاه در جوامع و خانواده های لائیك بی قید و بند و لامذهب بیشتر دیده می شود، تا خانواده ها و جوامع مذهبی سنتی ؛ بنا بر این با تصویب قانون و مقررات جدید و ایجاد نهاد های قانونی و غیر قانونی عریض و طویلی، چون كمیته های دفاع از حقوق زن و حق طلاق دادن به زنان ؛ با شعار های دهان پر كن رفع تبعیض از زنان ... و امثال آنها چیزی به استحكام خانواده های نو پای متزلزل افزوده نمی شود، كما اینكه تا كنون گلی از این راهها در كویر خشك خانواده های بی روح و بدور از معنویت نكاشته اند ؛ كاری برای جلو گیری از تزلزل و از هم پاشیدگی خانواده های خالی از معنویت از پیش نبرده اند.

از آنجاكه خداوند سبحان صاحب دل­ها است ، او قلب­ها را با رسمان مودت و رحمت خویش بهم نزدیك می گرداند . محبت و رحمت او وقت اساس و بنیان خانواده­ها قرار می گیرد كه  پای بند دستورات او باشد ؛ در این صورت ، نه تنها زندگی زوجین در كنار هم غیر قابل تحمل نیست ، بلكه مایه آرامش و آسایش روحی و روانی زن ، مرد و فرزندان در كنار آنها می شوند . با توسل به اوست كه زندگی شیرین و پیروزی بر مشكلات و سختیها ، آسان می گردد .

لذا زندگی مشترك كه بر اساس محبت و رحمت پایه گذاری شده باشد، آن زندگی دنیایی نیست ؛ بلكه یك زندگی بهشتی است ؛ بهشت هم محل امنیت و آسایش و مجرای نزول رحمت و نعمات الهی است.

آری خانه ای كه از او عطر محبت و مودت به مشام میرسد، صفا ، وفا ، صداقت و صمیمیت هرگز از آنجا رخت بر نمی بندد؛ چنین خانه ای، خانه دنیا نیست، دریچه ای است از دریچه های بهشت كه به دنیا باز شده است.

شارع مقدس برای بهشتی شدن زندگی مشترك، قوانینی را مقرر فرموده كه زوجین با رعایت آنها میتوانند خانه را محل امنیت و آسایش و سكینه و آرامش سازند؛ و آن چیزی نیست جز حقوق شرعی و قانونی كه زن و شوهر در قبال همدیگر بر اساس دستورات اسلامی متعهد به رعایت هستند؛ لذا بر هر زن و مرد مسلمان لازم است ؛ به حقوق و تكالیفی كه زوجین در قبال هم دارند ؛ به یكایك دستورات شرعی ، آنها آگاهی یافته و رعایت نمایند؛ و بدین وسیله سعادت دنیا و آخرت خویش را فراهم آورند. در شرع مقدس، حقوق شرعی و اخلاقی است كه، زن و مرد با پای بندی به آنها میتوانند زندگی مشترك و كانون خانواده را لذت بخش سازند ،  با امنیت و آرامش مسیر سعادت را طی نمایند.

« لذا یكسری حقوق است كه بانوان در قبال مردان ملزم به رعایت آنها می باشند كه، مبادا از روی جهل و نادانی یا وسوسه های شیطانی غفلت بورزند. همچنان حقوقی به عهده مردان است كه در قبال همسران شان ملزم به رعایت آنهایند كه حتی ناآگاهی و غفلت از آنها عذر غیر قابل پذیرش می باشد[1]

تلاش می­شود که طی چند قسمت این مقال را پی گرفته مورد برسی قرارداده می­شود. در این قسمت ضمن معرفی تحقیق و بیان سوال­های اصلی و فرعی آن، بخش اول آن که «نگاهی اجتماعی و اخلاقی به طلاق» می­باشد را به بحث و برسی گرفته شده است.

معرفی پژوهش

بیان مسأله

امروزه‌ یكی‌ از مشكلات‌ اصلی‌ خانوادها ، عدم رعایت حقوق شرعی و اخلاقی‌ است‌ كه‌ به‌صورت‌ یك‌ معضل‌ اجتماعی‌ درآمده‌ و كیان‌ زندگی‌ انسان‌ اعم‌ از زندگی‌ خانوادگی‌ واجتماعی‌ را تهدید می‌كند.

این‌ مسئله‌ به‌ اندازه‌ای‌ با اهمیت‌ است‌ كه‌ همه‌ بزرگان‌ و رهبران‌ دینی‌ را بر آن ‌واداشته‌ كه‌ راهكارهای‌ مناسب‌ در آن‌ زمینه‌ ارائه‌ دهند تا بتوان‌ با استفاده‌ از آن ‌راهكارها عدالت را ناظر به پیمان مقدس زوجیت نموده و خار ستم را از مسیر احقاق حقوق زنان برچیده و بیماری تزلزل در زندگی خانوادگی را درمان‌ نمایند و سدی در مسیر سیل بنیانكن طلاق نهند. این‌ پژوهش‌ به‌نوبه‌ خود تلاشی‌ است‌ در این‌ راستا تا بتواند راه‌ حل‌ مناسبی‌ را در این‌ موردبه‌دست‌آورد.

 

سوالهای تحقیق

1. سوال اصلی این است كه حقوق زن با وجود " الطلاق بید من اخذ بالساق " چگونه حفظ می شود؟

2. آیا طلاق مطلقا در دست مردان است یا زن نیز در مواردی حق در خواست طلاق را دارد؟

3. در صورت وقوع طلاق حقوق زن- از قبیل نفقه، مهریه، جهزیه و غیره- چگونه رعایت می شود؟

4. در صورت وقوع طلاق به تقاضای زن حقوق او چه وضعیت پیدا میكند؟

 

 

فرضیه ها

1.    بدلیل " الطلاق بید من اخذ بالساق " مرد هر وقت بخواهد میتواند زنش را طلاق دهد.

2.    با وجود اینكه طلاق در دست مرد است، زن نیز در مواردی حق تقاضای طلاق را دارد كه ممكن است به شكل طلاق قضای محقق گردد.

3.    زن و مرد به محض اجرای عقد نکاح از حقوق حقه برخوردار می شوند كه بعضی مشترك و بعضی حقوق اختصاصی زن یا مرد می باشد.

4.    از آنجا كه زن، طرف ضعیف عقد نكاح را تشكیل می دهد رعایت حقوق زن نیاز به پشتیبانی و ضمانت اجرایی شرعی و قانونی دارد.

5.    موارد حقوق زن عبارت است از : حق حضانت فرزندان، نفقه گذشته و آینده، مهریه و غیره.

 

 

ضرورت تحقیق

       هر چند طلاق از امور مبغوضه است بعضا مستحب و حتی ممكن است واجب شود؛ حال سخن در این است؛ در صورتی كه طلاق به حد وجوب برسد حقوق حقه زن چگونه رعایت می شود؟ این مطلب وقتی حساس می شود كه طلاق بنا به تقاضای زن صورت گرفته باشد، از آنجا كه امروزه بنا به دلائلی عدیده، آمار طلاق خصوصا به درخواست زنان، افزایش یافته است. تحقیق مدون در این زمینه كه مبتلابه عموم مردم است، ضرورت پیدا می كند؛ خصوصا اگر بتوان حقوق زن را به شكل كاربردی نهادینه كرد و راهكار های عملی آن را با توجه به وضعیت فرهنگی امروز جامعه بیان كرد.

 

روش تحقیق

نظر به‌ ماهیت‌ پژوهش‌ حاضر كه‌ راهای حفظ حقوق زن در طلاق را از منظر قوانین شریعت و حكومت اسلامی، مورد بررسی‌ قرار می‌دهد، دراین‌ تحقیق‌ از روش‌ كتابخانه‌ای‌ یعنی‌ استفاده‌ ازمتون‌ و منابع‌ فقهی و قانونی، استفاده‌ خواهد شد.

 

نوع مطلب : شرعی، 
برچسب ها : نگاه نو به طلاق،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 2 خرداد 1396 12:49 ق.ظ
Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using
for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at
alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
reza hassaniHello . Please leave your message Farsi; I speak to Engels good Nstm
Thank you
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب