تبلیغات
 سلام مهاجر - آثار دوستی در جوانان

آثار دوستی در جوانان

تأثیر هم نشینی

شهادت جواد الائمه ع تسلیت عرض می شوددوستی و همنشینی ، برای هر انسان مهمی است. ولی این مسأله برای نوجوان و جوان اهمیت به سزای برخوردار می باشد. زیرا جوان دارای روحیه ای پاک و سرشار از زیبایی و مهربانی است، و از طرفی هم به خاطر کمی تجربه، آن چنان که می باید با چهره ملون مردم زمانه آشنایی داشته باشد را کسب نکرده است. به همین دلیل تأثیرات نیک و بد دوستان و همنشنان، غیر قابل انکار، بلکه مسیر سعادت و شقاوت جوانان را میتوان گفت، دوستان و همسالان رقم می زند. لذا دوستان ناباب برای نوجوان و جوان، از حمله گرگ به گله گوسفند، نسبت به سعاد خوش بختی جوان خطرناکتر می نماید.

آری! ضرر همنشنان ناباب، تا آنجای سعادت سوز و ویران گر است که امام جواد (ع) علیه السلام همنشینی ای با انسان های ناباب را به مصافحه شمشیر برنده تشبه نموده می فرماید:

إِیَّاكَ وَ مُصَاحَبَةَ الشَّرِیرِ فَإِنَّهُ كَالسَّیْفِ الْمَسْلُولِ یَحْسُنُ مَنْظَرُهُ وَ یَقْبُحُ أَثَرُه‏.  

بی پرهیزید از دوستی و همراهی با انسانهای شریر و ناباب، چون دوستی با آنها همانند همنشینی شمشیر برنده برهنه ای است که ظاهرش، زیبا و درخشان، ولی اثر دوستی و همنشینی با آن درناک و سوازان. 

کارکردهای منفی دوستان ناباب

1.از نظر فکری و عقیدتی: دوستانی که دارای افکار نامعقول و فرصت‏طلبانه و سطحی و یا عقاید ناصحیح و رشد نیافته‏ای هستند، دوستی با آنها، فکر و عقیده جوان را دچار تشویش و بی‏ثباتی می‏کند و در او گرایشهای فکری ویرانگری به وجود می‏آورد.

2.از نظر اخلاقی: وجود غرایز در جوان و نشاط و توان زیاد وی از یک طرف و عدم ارضای به‏ موقع و صحیح آن غرایز از سویی، سبب می‏شود که یک عدّه دوستان ناباب به میدان بیایند تا جوان را از نظر اخلاقی به سمت و سوی مطلوب خود برند. لذا اولین راه برای حفظ خود، این است که از دوستی با چنین افرادی پرهیز کنیم و پیوسته به چارچوبهای قانونی ـ اخلاقی و علمی ـ عقلانی در ارضای غرایز، توجّه و پایبندی داشته باشیم. تقویت اراده و ایمان، مشارکت در فعالیتهای اجتماعی و عبادتهای جمعی، کار، ورزش، هنر و ازدواج، جوان را از افتادن به ورطه چنان دوستیهایی برکنار نگه می‏دارد.

3. بی‏هویتی و خودباختگی: یکی از آسیبهای عمده‏ای که جوانان را مورد تهدید قرار می‏دهد، خودباختگی یا احساس بی‏هویتی است. جوانان خودباخته، دیگر به فرهنگ و تمدن اصیل خود توجهّی ندارند و همه چیز را در فرهنگهای وارداتی می‏بینند. سرمایه‏داری جهانی، برای رسیدن به این هدف و جذب نخبگان و تصرّف بازارهای جهان سوم، دائما این فکر را تزریق می‏کند که جوانان برای پیشرفت خود باید به مظاهر غربی رو بیاورند. جوان آزاداندیش، برای حفظ باور و هویت خود، باید به توانایی خود ایمان داشته باشد و بداند که در سایه تلاش و کوشش خود و با بهره‏گیری از سرمایه‏های علمی ـ فرهنگیِ جامعه خویش و با الگوگیری از پیشوایان خویش، خیلی بهتر می‏تواند در جهان پرآشوب کنونی، به ساحل آرامش، پیشرفت و خوشبختی دست یابد.

  . مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏8، ص: 352
طبقه بندی: اجتماعی، اخلاقی،

تاریخ : جمعه 6 آبان 1390 | 12:20 ق.ظ | نویسنده : reza hassani | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف