تبلیغات
 سلام مهاجر - دارایی ها ناداری­ های رهبران افغانستان

دارایی ها ناداری­ های رهبران افغانستان

ناداری­های رهبران افغانستان

میلاد رسول اعظم و امام صادق علیماالسلام مبارک باد

قبل از همه، میلاد نبی اکرم بهانه خلقت و قرآن ناطق، امام صادق(علیهما السلام) را به تمام امت مسلمان بویژه مردم مظلوم ستم دیده و ستم کش افغانستان تبریک و تهنیت عرض می کنم.


به نظر شما «دارا» و «نداری» انسان به چه چیزهایی است ؟

یعنی آن کسانی که پول ، موترهای(ماشین های) گران قیمت، خانه های بلند منزل های، پست و مقام های کذایی ... از طریق رشوه و پارتی بازی ووو تهیه کرده اند، «دارایند» ؟ و آنان که این چیزها را ندارند «نادار» فقیرند ؟

خُب، بستگی به فهم و فرهنگ دارد؛ مثل این آقا میگوید:

«بعضی ها خیلی فقیرند ... تنها داراییشان پول است!(حسین پناهی)

آری! بزرگترین «ناداری»، بداخلاقی است؛ و بزرگترین بداخلاقی خیانت در امانت و تخلف از تعهدات و قول وقرار می باشد، به همان دلائل که در حدیث رسول اکرم(ص) ذیلاً ذکر شده است.


از آنجای که امروز، مناسب است با سالروز بزرگ مرد تاریخ بشریت که به دستور الهی فکر و فرهنگ بشر را از عوض نمود، اروپای قرون استایی که دستشویی شان را از پنجره به کوچه میانداخت...، اعراب جاهلی که فرزندان شان را زنده زنده به گور می کردند ... بشریت را از یک چنین سراشیبی های مذلت نجات داده، در عوض تمدنی عالی ای که مافوق درک بشریت بود را به آنها اعطاء نمود. ماهم بدین مناسبت یک گشت کوتاهی در سیره آن آخرین فرستاده با عظمت الهی میزنیم.

«صلح حدیبیه»، یکی از اتفاقات بسیار مبارک و پرثمر است که در تاریخ اسلام رقم خورده است، به همین جهت است که آن اتفاق با میمنت به «فتح مبین» یاد شده است.

متن «صلح نامه» آن صلح بزرگ که به دستور خداوند سبحان، به دست مبارک فاتح جنگ خندق(احزاب) حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) نوشته شد؛ این قرارداد صلح، میان کفار قریش و مسلمان به رهبریت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله)، بود. از جمله مواد آن توافقنامه این بود:

«هرکس از قریش بدون اذن سرپرست خود نزد محمد برود(یعنی مسلمان شود) باید او را نزد سرپرستش باز گرداند و هر کس از محمد نزد قریش رود او را به وی باز نگرداند»؛ واقدی 2/624 گوید: این فقره از قرارداد «صلح نامه»، جناب ابوبصیر را به نفع مشرکین، تحت پوشش قرار میداد، به همین دلیل اخنس بن شَریق و اَزهربن عبدعوف به پیامبر نامه نوشتند و طبق مفاد قرارداد خواستار استرداد ابوبصیر شدند، نامه را به دو نفر به نام خُنیس و کوثر دادند، آنانان با یک شتر راهی مدینه شدند و نامه را تقدیم حضور رسول خدا نمودند. حضرت ابوبصیر را خواست و به او فرمود: «می دانی که ما با اینان پیمان بستیم و از نظر دین مان شایسته نیست که پیمان شکنی کنیم. به زودی خداوند برای تو دیگرد مسلمانان دربند فرج و گشایشی عنایت خواهد کرد، پس به سوی قبیله خویش بازگرد»!

ابوبصیر گفت: ای رسول خدا مرا نزد مشرکان باز می گردانی تا شکنجه ام دهند و از دین خارج کنند ؟!

پیامبر فرمود: «ای ابوبصیر برو، همانا به زودی خدا برای تو و دیگر مسلمانان گرفتار گشایشی قرار خواهد داد». و ابوبصیر با آن دو مأمور قریش راهی مکه شد... خوش بختانه، ابوبصیر از دین خارج نشد، کاری کرد خدمت بزرگی به مسلمان محسوب می شد... .

آری! بخاطر اهمیت پای بندی قول وقرارها و تعهدات، رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) مفرماید:

«لَا دِینَ لِمَنْ لَا عَهْدَ لَه»‏([1])

رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) فرموده است: « هر كه پیمان نگاه ندارد دین ندارد»، یعنی دین ندارد کسی که به عهد و پیمان اش پای بند نباشد.

هر كه را پیمان نباشد بر دلش ایمان نباشد

بر دلش ایمان نباشد هر كه را ایمان نباشد([2])

آری! متأسفانه امروز سران و رهبران افغانستان و دولت آن، در چاله ای عمیق بداخلاقی ناپای بندی تعهدات شان سقوط کرده اند، در حدی این سؤ اخلاقِ ناپای بندی به تعهدات(قول و قرارها) در میان رهبران گسترده است که اگر کسی و کسانی در این سیستم، همانند دوستم و بشردوست به تعهدات خودش پای بند بماند، مجرم و دیوانه محسوب می شود...

میدانید مشکل دوستم با دولت بر سر چیست ؟!

همین ناپای بندی دولت به تعدات اش می باشد؛ متأسفانه، دولتیان به جای معذرت خواهی و به عمل تعهدات و سوگند شان، طرح حذف فزیکی و ترور دوستم را کشیدند !!؛ چون موفق نشدند، الان برای حذف او از قدرت، طرح ترور شخصیتی را پیش کشیده اند که به دلائل روشنی دروغ محض است...

*مگر اشرف غنی رئیس جمهور فعلی افغانستان، در انتخابات متعهد شده و قسم خورده بود که طالبان از جنوب به شمال انتقال دهد ؟

* آیا نمایندگان مجلس(لوی جرگه)، متعهد شده بودند که نماینده شوند که از طرح انتقال تروریست ها از جنوب به شمال با سکوت حمایت نمایند ؟

* بر فرض محال، پارگی «ماتحتِ» آقای احمدایشچی از تجاوز آشکار طالبان به ناموس مسلمان،در خانه مسلمان،جلو چشم مسلمان، با اهمیت تر و بزرگتر است؟، یا شکایت زنان که به صورت دسته جمعی آمدند، با طلوع تجاوزات بر خودشان را مطرح نمودند؛ مگه دولت رسیدگی کرد ؟ سازمان ملل و حقوق بشر حرفی زد ؟  که نمایندگان مجلس ساعت ها وقت مجلس را صرف آن یک قضیه کاملا دروغ می کنند ... آیا تعهد نمایندگان، این بود که خود شان را به بهانه مختلف از امور مهمه منصرف نموده طرح های ناموفق دولت علیه ملت را راست و ریز و درست کنند ؟ مگر خونِ دها شهداء «جنبش روشنایی»، از خون «کونِ» -به قول خودش تجاوز نشده- احمدایشچی رنگین تر و با اهمیت تر است که مجلس نسبت به آن شهداء مظلوم سکوت و سقوط کردند... و مسائل و فجایع بی شماری که باید مجلس از دولت بازخواست نمایند که چرا چنین اتفاقات و فجایع هر روز مردم بی گناه و مظلوم ما را سیاه پوش می کنند ؟

خلاصه آن که در تاریخ انقلاب و جهاد و دولتین(کرزی و اشرف) مدعی دموکراسی، تنها چیزی که بسیار آشکارا قابل لمس است، بی تعهدی و ناپای بندی به قول قرارهای شان است؛ که از امضاء حاشیه قرآن در خانه خدا، بیا و بیا تا دولت جاری ... متأسفانه نمی شود از انتقال این بد اخلاقی به پیروان این رهبران و مردم جلوگیری به عمل آورد؛ بنا براین مسئولیت تمام بد اخلاقی و دوری جوانان و مردم از دین، رهبران جهادی و غیر جهادی می باشند.

بخاطر اهمیت امانت داری و پای بندی به تعهدات، در جای دیگر رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) تأنموده می فرماید:

« لَا إِیمَانَ لِمَنْ لَا أَمَانَةَ لَهُ وَ لَا دِینَ لِمَنْ لَا عَهْدَ لَهُ‏ وَ الَّذِی‏ نَفْسِی‏ بِیَدِهِ‏ لَا یَسْتَقِیمُ‏ دِینُ رَجُلٍ حَتَّى یَسْتَقِیمَ قَلْبُهُ وَ لَا یَسْتَقِیمُ قَلْبُهُ حَتَّى یَسْتَقِیمَ لِسَانُهُ وَ لَا یَدْخُلُ الْجَنَّةَ مَنْ خَافَ جَارُهُ بَوَائِقَهُ‏»([3])

کسی امانتدار نباشد، ایمان ندارد (ریاست جمهوری، نمایندگی مجلس وزارت خانه ها ووو همه امانت ملتند که نباید از آنها سؤاستفاده شود)، و کسی که قول قرار(به تعهداتش پای بند نیست) دین ندارد، قسم به کسی که جانم در دست اوست، کسی دلش درست نیست، دینش درست نمی شود، و کسی زبانش درست راست نشود، دلش هم درست نمی شود، وارد بهشت نمی شود(رهبران و سران جهادی و دولتی) کسانی همسایه(ومردم) از ترس شر و ستم آن در امان نباشند. به قول رسول اعظم : « لَمَوْضِعُ سَوْطٍ فِی الْجَنَّةِ خَیْرٌ مِنَ الدُّنْیَا وَ مَا فِیهَا» داشتن یک تازیان جای در بهشت، بهتر از تمام دنیا و آنچه در آن هست.

آری! بزرگترین «ناداری»، بداخلاقی است؛ و بزرگترین بداخلاقی خیانت در امانت و تخلف تعهدات و قول وقرار می باشد، به همان دلائل که در حدیث رسول اکرم(ص) ذکر شده است.


[1] . نهج الفصاحة صفحه 522 حدیث 2497 سفینة البحار ج 2 صفحه 294.

[2] . گنج حكمت یا احادیث منظوم، وفاى به عهد ...، ص : 163.

[3] . مجموعة ورام(تنبیه الخواطر)،ج2، ص226.
طبقه بندی: سیاسی، اجتماعی، اخلاقی،
برچسب ها: دارایی های رهبران افغانستان، فقیرترین رهبران جهان،

تاریخ : شنبه 27 آذر 1395 | 07:28 ب.ظ | نویسنده : reza hassani | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف