تبلیغات
 سلام مهاجر - نكات درمان با پنی سلین

نكات درمان با پنی سلین

اهمیت زمان تزریق "پنی­سلین"

ظاهراً طبیعی است که اواخر پایز یک نوع بیماری عفونی فراگیر می­شود،

 برای همین امسال هم مثل سال گذشته که در افغانستان بودم دچار سرماخوردگی و عفونت لوزه شدم. دکتر همیشهگی مراجعه کردم و او هم مثل همیشه برایم سه، چهار تار "پنی سلین" تجویز نمود که می

 باید هر 12ساعت تزریق می شد. یک دوز آنرا ساعت10 امروز 28/8/90 تزریق کردم. حساب کردم که دوز دوم آن می شود شب ساعت تقریباً و اندی که بخش تزریقات گفت: ساعت9 بیا برای تزریق. حساب کردم، دوازده ساعت نمی شد، برای همین تصمیم گرفتم شب می روم درمانگاه سر کوچه مان ساعت ده و یازده تزریق می کنم.

شب که ساعت هفت از کلاس برگشتم، نم نم، باران می بارید، تا رسیدم منزل شدیدتر شده بود، برای همین عجله نکردم، منتظر شدم تا باران بند بیاد... هر چه صبر کردم، باران کم نشد. دیدم دگه داره دیر می شود، اگر امشب تزریق نکنم، عفونت مقاوم می شود، همان بلایی جهانی ای مقاومت عفونت با "آنتی بیوتیک"ها در مملکت بدن من هم مصداق خواهد یافت! با خودم گفتم: مشکل نیست، با سرعت میدوم تا درمانگاه یک کمی تر می شوم، بر می گردم.

به همین دلیل چند بار با آب ناودان­ها رو برو شدم که بیشتر از آن که خودم برای ترشدن آماده کردم، ترشدم!.

... با خود حدیث نفس می کردم: خدا یا! اگر کسی در چنین شبی با چنین بارانی، مثل من آمپول "پنی سلین" داشته باشد، چه کار می کند؟

آیا در این پاس از نیمه شب، آیا درمانگاه هست که برود تزریقش را انجام بدهد؟

راستی این چنین بارانهای با کوچه و ساختمان های گلی چه می کند؟ خدا یا آنهای که سرپناهی گلی هم ندارد چه؟ ...

شاید بهمین دلیل بود که داکتر یوسف مدرسه معرفت، سال گذشته همین موقع برا به جای تزریقی، کپسولی اش را تجویز نموده بود.

● چند نکته‌

- پنی‌سیلین همانند سایر آنتی‌بیوتیک‌‌ها تاثیری بر بیماری‌های ویروسی از قبیل آنفلوآنزا یا سرماخوردگی ندارد.

- استفاده از پنی‌سیلین حتما نیازمند تجویز پزشک است. پزشک بسته به شرایط، میزان بخصوصی از دارو را برای شما تجویز خواهد کرد. دارو را دقیقا مطابق با دستور پزشک معالج خود مصرف و از تغییر خودسرانه دوز دارو پرهیز کنید.

- اگر در پایان دوره درمانی با پنی‌سیلین هنوز علایم بالینی شما برطرف نشده است، به پزشک خود اطلاع دهید.

- بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. حتی در صورت احساس بهبودی دارو را تا انتها مصرف کنید، در غیر این صورت ممکن است دچار عود شدیدتر عفونت بشوید.

- تاثیر قرص‌های پیشگیری از بارداری هنگام استفاده از پنی‌سیلین ممکن است کاهش یابد.

- پنی‌سیلین ممکن است نتایج قند ادرار را تحت تاثیر قرار دهد. در صورت ابتلا به دیابت، با پزشک خود درخصوص کنترل مناسب قند خود صحبت کنید.

- حتما قبل از مصرف محلول خوراکی، آن را به خوبی تکان دهید. قرص‌ها را به طور کامل و همراه با یک لیوان آب ببلعید.تاریخ : یکشنبه 29 آبان 1390 | 01:51 ق.ظ | نویسنده : reza hassani | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف