تبلیغات
 سلام مهاجر - اهمیت نوروزِ مردمِ افغانستان

اهمیت نوروزِ مردمِ افغانستان

اهمیت نوروزِ مردمِ افغانستان
تصمیم گرفتم که در این فرصت کوتاه بین امتحانات و تعطیلی درس­ها، ارهم درهمی و کوچ کشی­ها! پیشاپیش این سال نو را با استفاده از کلمات و گفته های بزرگان... ، مسئولین ، سران، رهبران ... کشورم یعنی افغانستان، به این ملت و مردم رنج دیده تبریک بی گویم که ...

نوروز برای مردم فقیر افغانستان که توفیق رفیق شان شده است که جان کودکان شان را از چنگال بی­رحم زمستان سرد، نجات داده اند، جای بس شادمانی و خورسندی است. همانگونه که قدر مظلوم نواز را ستم کشیده میداند، قدر «نوروز» را مردم فقیر سرما چشیده و سرما کشیده افغانستان ... بیشتر و بهتر درک می نمایند. بنده که زمستان سال 1389  آن جا بودم، چندین مورد، خود کشی ای پدران خانواده های را از طریق رسانه های رسمی شنیدم که بخاطر نداشتن سوخت زمستان، در برابر دیدگان اشکبار کودکان شان دست به خودکشی زدند!!. حتماً میدانید که متأسفانه ، کودکان بسیاری از هم وطنان مسلمان و فقیری فراموش ما در غارهای ولایت بامیان ، بدخشان و کوهستان های دور افتاده ای که حتی وزارت داخله اسم آن محلهای ­ها را ثبت ندارند! به صورت دسته جمعی در کام سرما تسلیم شدند و به صورت دسته جمعی و فاملی – پیر و جوان، کودکان در آغوش و رحم مادران روشنایی آفتاب را ندیده – چشم از جهان فرو بسته گام به کام مرگ سپردند را به تمام ملت و مردم بشردوست تسلیت عرض می­کنم.

کاش می شد! دولت ها و سران سیاسی حاکمان مسلمان و طرفداران قرآن که هزینه های ملیونی نسبت سوزاندن غیر عمدی قرآن توسط چند کافر و نامسلمان، در افغانستان کردند و بوق و کرنا کردند، گردهمایی بس کوچک را علیه سرمای افغانستان می کردند که جان هزاران پیروان معصوم قرآن را سالها سوزانده است و بعد ها هم خواهد سوزاند، دل می­سوزاندند ... .

تصمیم گرفتم که این سال نو را با استفاده از کلمات و گفته ها ... بزرگان ، مسئولین ، سران، رهبران ... کشورم یعنی افغانستان، به این ملت و مردم رنج دیده تبریک بی گویم که؛ هرچه بیشتر گشتم، کمتر به نکته دست رسی یافتم که نام و یادی از مردم فقیر و بدبخت گرفتار شان کرده باشند!!. لذا به عنوان یک مسلمان، رفتم سراغ گفته ها و اندیشه های سران و رهبران جهان اسلام، تا مردم ما بدانند که در جهان اسلام، رهبران و حاکمان معاصر وجود داشته است که در تمام اعیاد و حتی شادی­های شخصی و خانوادگی اش به یاد مردم پابرهنه و ستم کشیده بوده است. به دو پیام ایشان - که تلخیص شده است - توجه شما را جلب می نمایم. تذکراً این که در تمام پیامهای تبرکیه ی ایشان همین نکات دو پیام ملخص شده، محور اصولی و مشترک محسوب می شود.

تغییرات واقعی [1]

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

یا مُقَلِّب الْقُلُوبِ و الأبْصار یا مُدَبِّر اللیلِ وَ النَّهار، یا مُحَوِّلَ الحَوْلِ و الأحوال، حوّل حالَنا الى احْسَنِ الْحال.

« تحویل حال الى احسن الحال این است كه ان شاء اللَّه در این سال نو ما تغییرات روحى بدهیم، یعنى واقعاً تحول بر ایمان حاصل بشود. و او به این است كه همان طورى كه سیره انبیا از اول تا آخر بوده است كه جنگ و صلحشان براى خدا بوده است، هیچ پیغمبرى جنگ نكرد الّا براى خدا و صلح نكرد الّا براى خدا.»

« و ما امیدواریم كه ملت ما در این سال نو به طورى عمل بكند كه سیره انبیا بوده است. به طورى عمل بكند كه سیره اولیا بوده است. و عمده این است كه هواهاى نفس از بین برود. انسان در طول عمر مبتلاى به این هواى نفس است كه محتاج به ریاضت است. و من امیدوارم كه همه مسلمانان دنیا یك تحولى پیدا كنند در این سال نو كه براى خدا كار كنند. براى سلطه خودشان نباشد. براى پیروزى خودشان نباشد. براى هواهاى نفسانى نباشد. و خداوند ان شاء اللَّه همه را توفیق بدهد كه در راه خداى تبارك و تعالى مجاهدت كنند. و ان شاء اللَّه این روز بر همه مبارك باشد، و خداوند همه مسلمین را با هم متفق كند در مقابل كفر جهانى.»

كاستن از تشریفات در ایام نوروز[2]

« برادرها، خواهرها، ما باید خودمان، خودمان را نگه داریم. باید طمع را از همه جا برید، به خدا متوجه شد. و یكى از نصیحتهایى كه چون نزدیك سال نو است مى‏خواهم به همه ملت این‏ نصیحت را بكنم این است كه ما در حالى كه جنگزده هستیم، در حالى كه این همه آواره داریم، این همه بیمار داریم، این همه معلول در بیمارستانها داریم و شما هر یكى‏تان بعض همسایه هاتان شهید دادند، شما باید یك قدرى راجع به مراسم عید كوتاه بیایید.»

« مقدارى كه مى‏خواهید تشریفات زاید را عمل بكنید، نكنید و بروید از اینها دلجویى كنید. ایام نوروز، ایام عید نوروز بروید در این مریضخانه‏ها، بروید احوال اینها را، اینهایى كه آواره شدند، اینهایى كه از خارج بیرونشان كردند و گرفتار هستند، به اینها سركشى كنید و آن تشریفات زمان سابق را تخفیف بدهید. اگر بخواهید یك ملت قوى آزاد باشید، از تشریفات یك قدرى بكاهید. عید را در بین دوستان خودتان، ملت خودتان، مجروحان خودتان، معلولان خودتان و جنگزدگان خودتان و آوارگان خودتان- از هر جا هست، اینها همه از شما هست- این عید را در بین آنها با هم عیدى كنید. یك قدرى از خودتان بكاهید و بیفزایید بر اینكه به آنها سركشى كنید و آنها را احترام كنید. اینها بزرگند، اینها عالى رتبه‏اند. ما در مقابل اینها سرافكنده هستیم، ما در مقابل اینها شرمسار هستیم و ما باید با اینها یك جورى رفتار كنیم كه عید براى آنها هم باشد. و شما وقتى عید دارید كه اخلاق عیدى داشته باشید، اخلاق تازه. و من امیدوارم كه به این امر ملت ما سرتاسر همه جا عمل كنند و رضاى خداى تبارك و تعالى را در این امر به دست بیاورند.»

و السلام علیكم و رحمة اللَّه.[1] . صحیفه امام، ج‏21 /  324    آخرین پیام نوروزى(رادیو تلویزیونى) به ملت ایران

[2] . صحیفه امام، ج‏16،ص113    سخنرانى در جمع اعضاى شوراى هماهنگى تبلیغات اسلامى(اهمیت تبلیغات)
طبقه بندی: سیاسی، اجتماعی، اخلاقی،
برچسب ها: نوروز افغانستان،

تاریخ : جمعه 26 اسفند 1390 | 12:43 ق.ظ | نویسنده : reza hassani | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف