تبلیغات
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی - ناز و نیاز
 
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی
درباره وبلاگ


دوستان! چند سالی در کشور خودم به نام افغانستان آواره تر از دیار دگرانم، حال این معنی را بر خویش دارم می­ قبولانم که برای مردم ما هجرت، سفر دور درازی است که انتهای آن محکمه عدل الهی است. لذا هروقت دلم از نا مردمی ها و نامردی های اطرافیان و سران بی سر و حاکمان متعصب سود جویِ کشورم ... می گیرد سراغ « سلام مهاجر » رفته دل نوشته های که قطرات دریای دل گرفتگی های هجران همیشه خانه بدوشی هست را باشما در میان می گذارم . باری عزیزان؛
این جهان همچون درخت است‏ اى کرام *
ما بر او چون میوه‏ هاى نیم خام * سـخـتـگـیرى و تـعـصـب خـامى است *
تا جنینى کار خون آشامى است

مدیر وبلاگ : reza hassani
سه شنبه 20 تیر 1391 :: نویسنده : reza hassani

ناز و نیاز

سه برداشت از کلام پیامبر ص نسبت به فقراء شده است، شما بعد از مطالعه کامل نوشته زیر، کدام را می پسندید و کدام یک از سه گزینه نسبت به فقراء و نیاز مندان در دستور کار و گزاران مناسب و  به نفع فقراء توصیه می نمایید:

* فقر نزدیك آن است كه به كفر بینجامد؛

* نیازمندی فقراء را به کفار نزدیک می­کند؛[1]

*رفتار شما با نیاز مندان، همانند کفار باشد. یعنی همانگون که با کفار رفتار می کنید،با فقراء و نیاز مندان برخودر نمایید.


در مورخه1391/2/11  ، جناب جلالت مآب سید محمد تهوری ، مشاور وزیر و مدیركل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور جمهوری اسلامی ایران ، در ملاقات سرپرست سفارتخانه افغانستان درتهران با ایشان تأکید نموده فرمودند:

« از این تاریخ به بعد دیگر موضوعی بنام اتباع افغانی غیرقانونی و یا فاقد مدرك دركشور نخواهیم داشت و احیاناً اگر كسانی هم وجود داشته باشند، ممكن است افرادی باشند كه بدلیل ارتكاب جرم و یا تخلفات ، دیگر نخواسته اند مورد شناسایی قرار گیرند چراكه دوسال فرجه پیش بینی شده برای شناسایی این افراد كه جمهوری اسلامی ایران دراختیار آنان قرارداده بود جای هرگونه بهانه جویی و غیرو را از آنان سلب می نماید. »

افغان های فاقد مدرک در ایران:

الف: دست اول خانواده و افرادی هستند که از شرکت در طرح ساماندهی اولیه به دلائل ذیل بازماندند:

1) خانواده های که سرپرست شان بدلیل سخت گیری امنیتی که علیه افغان های "فاقد مدرک" وجود داشت، نتوانیست خود شان را در محل که خانواده های شان وجود داشت برسانند، لذا این خانواده ها به دلیل شلوقی و دشواری های برای ثبت وجود داشت (در ادامه بیان خواهد شد)، از شرکت در طرح بازماندند؛

2) دسته دیگر هم بخاطر زمان محدود و شلوغی و تراکم که جهت ثبت نام وجود داشت، موفق به ثبت نام و اخذ سربرگ نشدند. صف چنان عریض و طویل بود که مهاجرین ساعات دو و سه و چهار صبح، میامدند در صف می خوابیدند، تازه صبح که می شد، تعداد زیادی بدون هیچ صف و زحمتی بخاطر آشنایی ارباب صاحب کارشان با کارمندان آن جا از درب دیگری با برگه های ثبت نام شده خارج می شد! و همین کسانی که شب در صف خابیده بودند، با یک هلهله و بزن و هول داده سربازان تقریبا می شد آخر صف و در نتیجه روزهای متمادی میامدند و موفق به ثبت نام نمی شدند که آخر سر ، پایز 1390یعنی همان فصل خزان نصف نشده تاریخ ثبت نام به پایان رسید و انبوه جمعیت از ثبت نام و شرکت در طرح ساماندهی افغان های فاقد مدرک باز ماندند؛

3) دسته ای که موفق شده بودند در طرح ثبت نام کنند ولی بعدا که از طرف "امور اتباع و مهاجرین" اعلام شد، کسانی که سربرگ دارند، از طریق سایت ثبت نام کنند، چون این شیوه به برای آنها تازگی داشت و نمی دانستند، از ثبت نام اینترنتی بازماندند؛ به علاوه دسته ای دیگری که به سایت مراجعه کردند ولی به دلائل فنی و غیره، اسم شان در سایت بالا نیامد، به تلفن های داده شده از طریق هر قدر هم در تماس می شدند، برای همیشه اشغال بود! تا آن که سایت ثبت نام بسته شد، به صورت شفاهی و حضور مراجعه می کردند که جواب داده می شد: بیست روز، یک ماه ... مراجعه کنید سایت باز می شود ...؛

ب: گروه هستند که بخاطر فقر مفرط رد مرز ... از شناسایی باز ماند که عبارتند:

1- رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: «مهاجران بینوا را به نور كامل در روز قیامت نوید دهید؛ كه پیش از مردم بى‏نیاز، نصف روز زودتر وارد بهشت مى‏شوید، و آن (نصف روز) [برابر با] پانصد سال [دنیوى‏] است».

بعد از آن که از طرف وزارت کشور، اعلام شد، کسانی که در طرح شرکت کرده اند، و تمام فرزندان 16سال پاسپورت تهیه کنند، تعداد زیادی از خانواده های فقیر که توانایی تهیه پاسپورت را نداشتند، تماماً از خیر شرکت در طرح صرف نظر کردند یا تعداد از افراد خانواده های 16ساله از گرفتن پاسپورت کنار گذاشته شد، تا سرپرست خانواده بیتواند برای بقیه افراد خانواده اش که زیر 16سال هستند بیتواند پاسپورت تهیه نماید. لذا تعداد زیادی از پسران بویژه دختران 16ساله از ادامه طرح ساماندهی باز ماندند؛

2- بعد از آن با تمام مشکلات و جنجال ها و تهدایدات و " التوماتوم " های زمانی که بین دولت ایران افغانستان وجود داشت، تعداد که موفق به اخذ پاسپورت شدند. این اواخر که اعطای روادید برای پاسپورت های شرکت کرده در طرح ساماندهی اعلام شد. افغان های قانون مند شرکت کرده طرح جهت اخذ روادید که مراجعه کردند از گرانی هزینه یورو ای آن به گران ترین قیمت بازار آزاد بلکه بالاتر از هر قیمت آزاد، قادر به پرداخت آن نبودند، فعلا از اخذ روادید دسته کشیده و پاسپورت های شان راهی گنجه کرده اند، واقعاً توانایی پرداخت هزینه آن را ندارند. فقط هر پاسپورت باید دو هزینه به دو شماره حساب بانگ ملی (184000هزارتومان) و (150000هزارتومان) هزینه خدمات شهری به بانگ ملت وارز نماید، به علاوه در قبال هر نفر در پاسپورت هزینه دیگری پرداخت نمایند!!.

از طرف دیگر آن که معلوم نیست که این هزینه در قبال چند ماه روادید می باشد؟ که مردم مهاجر فقیر بیشتر نگرانزا و دغدغه آفرین شده است.

ج: دسته های (الف و ب) مربوط به خانواده ها بود که بیان شد. اما دسته (ج) مجردین خود داستان بس غم انگیزی دارد که میان دو سنگ آسیاب یعنی دولتین ایران و افغانستان "آرد"شدند. تعداد زیادی این ها هم اجباراً فاقد مدرک شدند که بسیار شان به همان دلائل گروهای "الف" و "ب" مشترک هستند و تعداد زیادی از آنها دلائل بسیار بدتر و غم انگیز تری برای فاقد مدرک شدن شان وجود دارد :

1- زمان که اعلام شد که مجردین باید در تاریخ مقرر و تعیین شده ای در برگه های بازگشت به افغانستان مراجعه نموده از کنسولی های تعیین شده ای ایران در برگه ، با اخذ روادید برگردند. در جا وزارت پاسپورت افغانستان، پاسپورت ها را راهی بازار آزاد کرد که تا مبلغ 170000هزار افغانی معادل 400000چهارصد هزار تومان فروخته می شد!! برای همین تعداد زیادی از بخت برگشتگان از اخذ پاسپورت باز ماندند ، در نتیجه کلا از اخذ ویزای ایران محروم شدند!!. چون این ها مجبور بودند که باید به ایرن برگردند، زیرا که تمام پولهای شان نزد صاحبان کارشان مانده بودند، بعد ها که داغی پاسپورت آمد پایین، با ویزای زیارتی و ضمانت به ایران آمدند که الان فاقد مدرک محسوب میشوند...

2- تعداد از این ها در اوردگاه برگه شان مهر نخوردند که باز فاقد مدرک میباشند ...

حالا نوبت شماست که این حدیث رسول خدا (ص) معنای نمایید: «إنّ الفقر كاد أن یكون كفرا»

آیا فقیر مجریم نیست؟ آیا فقیر خلاف کار نیست؟ آیا فقر جرم نیست؟ اگر فقیر مجریم است و خلاف می باشد؛ پس فقر جرم، جرم و خلاف گناه است؛ پس گناهکار هم کافر است.

ولی این حدیث هم هست:

قال رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله: «أبشروا صعالیك المهاجرین بالنّور التّام یوم القیامة، تدخلون الجنّة قبل أغنیاء النّاس بنصف یوم، و ذلك خمسمائة عام».

رسول خدا ص فرموده است: به مهاجرین فقیر بشارت به نور کامل روز قیامت بشارت دهید که نصف روز زودتر از ثروت مندان وارد بهشت میشوند که آن نصف روز به اندازه پنج صد سال است.

نوع مطلب : سیاسی، اجتماعی، 
برچسب ها : فقر و مهاجرت،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 13 شهریور 1396 10:05 ق.ظ
I have been surfing on-line greater than 3 hours as of
late, but I never found any fascinating article like yours.
It's pretty price sufficient for me. In my opinion, if all
webmasters and bloggers made excellent content as you probably did, the
web might be much more helpful than ever before.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:35 ق.ظ
These are in fact great ideas in on the topic of
blogging. You have touched some fastidious things here.
Any way keep up wrinting.
پنجشنبه 5 مرداد 1391 03:33 ب.ظ
سلام آقای حسنی عزیز.
مطالب شیرین و در اصل تلخ شما را خوندم خیلی زیبا بیان كرده بودید منو یاد جلال آل احمد انداختید.
راستی آقای حسنی عزیز بنده درسته الان سركوره كار میكنم ولی امسال پیش دانشگاهی را تمام كردم و انشاالله بعد از ماه مبارك عازم افغانستان هستم.
تا حالا هر چی از شما خوندم خوب و عالی بودند ولی یك چیز یعنی یك دعا شما در حق ما مرا ناراحت كرد و آن اینكه فرمودید به امید روزی كه به حداقل آرزوهای خود برسیم!
ترجیح میدهم در جهنم باشم و به یك آرزوی بزرگ خود برسم تا اینكه در بهشت باشم و به آرزوهای كوچك خود برسم!
منم با نظر آقای دانشمند موافق هستم یعنی آتش زدن اختراعات در جلوی چشم مسئولان بهتر از التماس كردن از آنهاست همان هایی كه به جای تلاش شبانه روز برای آبادی افغانستان خود را تسلیم شرایط كرده اند! اگر لازم شد خود سوزی هم جایز است!
جناب آقای حسنی عزیز در كل خیلی خوشحالم كه با شما آشنا شدم و امیدوارم آشنایی مان بیشتر هم شود!
خوشحال میشم كه به این وبلاگ ما هم سری بزنید و از مطالبش استفاده كنید و نظر خودتان را هم بفرمایید و اگر هم راهنمایی داشتید لطف كنید بفرمایید!
موفق باشید
به امید ظهور حق
خدانگهدار
www.b-a-universal.mihanblog.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب