تبلیغات
 سلام مهاجر - دلیل کم رنگی سفره های افطار در ایران

دلیل کم رنگی سفره های افطار در ایران

آوازِ خوشِ خروس

بعد از سی سال تازه متوجه شده ام که آواز خروس ، آن هم تو سفره های افطاری ، بسیار خوشایند نیکوست که صد افسوس هزاران سفره فقیر فقراء در این ماه مبارک رمضان صیفی (تابستانی) از حضور باعث النور او خالی است.... بچه که بودم ، برای رنگین کردن سفره مهمانی ها ، اول پیشنهاد من خروس بود!. بابام می گفت: تو با خروس چه خرده حسابی داری ؟ که هی اصرار می کنی که او را باید ذبح کنیم ؟!

- از صداش خوشم نمی یاد! ... خودش شب زود میخوابه ، آن وقت خواب صبح ما را خراب می کند!.

بعد از سی سال تازه متوجه شده ام که آواز خروس ، آن هم در سفره های افطاری ، بسیار خوشایند نیکوست که صد افسوس هزاران سفره فقیر فقراء را در این ماه مبارک رمضان صیفی (تابستانی) از حضور باعث النور او خالی است.

امروز صبح بود که دوستم ، زودتر از هر روز ، جهت کسب فیض و بدست آوردن مرغ ، به امید رنگین نمودن سفره افطاری امشب بیست و یکم ماه مبارک ، برخلاف قرار سحری که امروز تا نزدیکی های ظهر بخوابیم و برای احیاء شب بیست ویکم آماده باشیم ، او راهی فروشگاه ها و مغازه های مرغ فروشی شده بود که بعد از ساعت ها رکاب زنی ، حوالی ساعت 12 بود که با دستان خالی و لبان خشکیده و ترکیده ، با پیکر عرق آلود ، نا امید و ناراحت برگشته بود. من خواستم که حد اقل به زخم سرگردانی امروز او مرهم نهاده باشم گفتم: غصه نخود دوست عزیز ، مگر نشنیده ای « فَمَنْ كَانَتْ هِجْرَتُهُ إِلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ فَهِجْرَتُهُ إِلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ مَنْ كَانَتْ هِجْرَتُهُ إِلَى دُنْیَا یُصِیبُهَا » خواب خوش زیر باد کلر را با آفتاب سوزان 40درجه بالای صفر قم عوظ کردی به نیت آن که سفره افطاری رنگین نمایی ، به هر صورت اجرش مجزی هستی!.

ایشان ناراحت شد و گفت: خوب است! جنابعالی هم مرا دست انداخته ای و مسخره می نمایی ... آقا! چه کار کنم ؟! شهریه نیمه نصفه که دارم ، نمی توانم گوشت کیلوی 18000هزار تومان تهیه کنم ...

سخنان درد آلودش را قطع کرده گفتم: آقا ! باور کن جدی میگم ! رسول خدا می فرماید: إِنَّمَا الْأَعْمَالُ‏ بِالنِّیَّةِ  وَ رُوِیَ أَنَّ نِیَّةَ الْمُؤْمِنِ خَیْرٌ مِنْ عَمَلِهِ وَ نِیَّةَ الْكَافِرِ شَرٌّ مِنْ عَمَلِه‏ و وَ رُوِیَ أَنَّ بِالنِّیَّاتِ خُلِّدَ أَهْلُ الْجَنَّةِ فِی الْجَنَّةِ وَ أَهْلُ النَّارِ فِی النَّار. «كارها بر اساس نیّت‏هاست. و روایت شده است كه: نیّت مؤمن بهتر از عمل او، و نیّت كافر بدتر از عمل اوست. و نیز روایت شده است كه: بواسطه نیّت‏هاست كه اهل بهشت در بهشت و اهل دوزخ در دوزخ جاودانند[1]». چون اگر کافر تا ابد هم در دنیا زنده باشد طبق همان ناباوری ای خودش به خدا و قیامت عمل می کند و مؤمن عکس آن تا ابد هم اگر باقی باشد طبق اندیشه خدا باورانه ای خویش قصد و نیک عمل نیک را دارد؛ به همین دلیل است که مؤمن در قیامت خلود در بهشت دارد و کافر ماندگاری ابدی در جهنم.

آری! شب بیست و یکم رمضان برای شعیان بسیار با اهمیت محسوب می شود ، تا آنجا که روزه خواران و نماز نخوان ها هم در این شب و روزها به احترام امر المؤمنین علی (ع) و شهادت آن حضرت ، نماز می خوانند و روزه می گیرند !!. به همین جهت بسیاری از محبین علی (ع) تلاش می کنند – که اگر امسال مرغ گیر شان بیاید – در این شب افطاری بدهند.[1] . الحكم الزاهرة ، ترجمه انصارى، ص:251
طبقه بندی: اجتماعی،
برچسب ها: مرغ گران شد،

تاریخ : پنجشنبه 19 مرداد 1391 | 12:26 ب.ظ | نویسنده : reza hassani | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف