تبلیغات
 سلام مهاجر - مشکل دانش آموزان افغان در ایران

مشکل دانش آموزان افغان در ایران

مشکلات ثبت نام فرزندان مهاجرین افغانیچر از فرزندان مهاجرین افغانی شرکت کرده در طرح ساماندهی، در مدارس ایران ثبت نام نمی کنند؟

... امروز چهارشنبه 15/6/91 با اصرار یکی از دوستان، به محل انجام امور اداری مهاجرین افغانی شرکت کرده در طرح سامان دهی بی مدارک سال 1389 سر زدیم. درب اصلی محل کار اداری بسته بود، روی درب بزرگ آهنی سوله (هنگر) بنیر بزرگ آویخته شده بود که این مرکز از تاریخ 7/6/91 لغایت 16/6/91 تعطیل می باشد. در یک جدول دو ستونه تاریخ تغییر مراجعین نوبت داده شده را تا مورخه 16/6/91 به تاریخ های مختلف برج هفت که که تا 16/7/91 تغییر یافته بود را اعلام شده بود.

ولی مشکل لاینحل که وجود داشت این بود: با آن که برگه های "برگشت به افغانستان" تا تاریخ 3/7/91 و تا دهه اول همین ماه که تمدید شده بود، مدارس به دلیل منقضی شدن تاریخ این برگه و وقت نداشتن پاسپورت های داده شده، فرزندان مهاجرین شرکت کرده در این طرح را در مدارس ثبت نام نمی کردند. در حال که سال تحصیلی 91-92  از روز شنبه 18/6/91 رسماً آغاز می گردد.

ضمن آن که مراجعین تاریخ امروز را راهنمایی می کردم، راه حل برای کسانی که مشکل ثبت نام فرزندان شان را داشتند، پیشنهاد می کردم که الزاماً روز شنبه مراجعه نمایند که مسئولین چه راه حلی دیگری را ارائه می نمایند؟

امروز پنجشنبه 16/6/91 مراجعین دیروز، به امید این که دیروز تعطیلی این مرکز به اتمام رسیده بود، امروز سرکار آمده باشند  به علاوه کسانی که تاریخ نوبت شان امروز بودند آمده بودند. ولی آن بنده های سرگردان خدا نمیدانیستند که در این مراکز امثال آن غایت داخل در مغّیا است! یعنی امروز 16/6/91 هم داخل در ماقبل است و تعطیل می باشد! دارندگان نوبت امروز هم مانند دیروزی ها مشکل عدم ثبت نام فرزندان شان در مدارس را داشتند. از طرفی مدارس خودگردان مهاجرین غیرقانونی اعلام شده است ...

چون میدانستم که دیروز تعداد زیادی به من گفته بود که برگه های تمدید شده - که فقط یک مهر ساده مستطل کوچک که در گوشه پایینی نامه و برخی را به ظهر نامه اش زده بود را مدارس قبول ندارند. البته مدارس حق داشتند که قبول نکنند، به چند دلیل:

دلائل عدم قبولی مدارس از ثبت نام فرزندان مهاجرین طرح ساماندهی

الف: در آخر نامه ها، در آخر صفحه عکسدار خط قیرمیز ستاره ی کشیده شده است و در زیر آن خط به صورت بسیار واضح، بزرگ با فونت سایز تقریباً26 بولت شده ی درون خالی نوشته است :

«غیر قابل تمدید» یعنی این « برگه بازگشت به افغانستان»

که عین همین عبارت داخل کادر مستطیل سبز رنگ نوشته شده است ؛

آخر برگه هم به صورت ویژه و کاملاً چشم گیر آمده: «غیر قابل تمدید». چه چیز غیر قابل تمدید می باشد؟

- همین برگه "بازگشت به  افغانستان".

ب: مهر مستطل شک هم بسیار ناشناخته خیلی راحت قابل جعل می باشد، برای همین مدیران مدارس بر خودشان لازم میدانند که حداقل نامه الحاقی وجود داشته باشد و توضیح دهد که چرا مدارس، طبق نامه که یک ماه بیشتر وقت ندارد، برای نٌه 9ماهِ سال تحصیلی از دانش آموزان افغانی ثبت نام کنند.

ج: این نامه تا برج هفت (00/7/91) وقت دارد، پس کاملاً منطقی است که مدارس از دانش آموزان مهاجر افغانی شرکت کرده در این طرح، ثبت نام به عمل نیاورند.

تازه متوجه آن بحث «مغنی اللبیب» شدم که در بحث حرف «الی» دارد که آیا «غایت» داخل در «مغیّا» هست یان نه؟ که در نزد ارباب مهاجرت ایران، غایت داخل در مغیّاست!!.

در آخر از بس سرگردانی و الافی هموطنانم دلم سوخت و شعری از کلّه این ناشاعر، چنین تراوش کرد:

تا این اسم کسیف افغان بر سرماست * رسمان حکومت در دست آنهاست

الّافی و سرگردانی، در همه جای دنیا * همدوش و رفیق ناخواسته ی ماستتاریخ : شنبه 18 شهریور 1391 | 06:48 ب.ظ | نویسنده : reza hassani | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف