تبلیغات
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی - اساس اختلاف مذاهب
 
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی
درباره وبلاگ


دوستان! چند سالی در کشور خودم به نام افغانستان آواره تر از دیار دگرانم، حال این معنی را بر خویش دارم می­ قبولانم که برای مردم ما هجرت، سفر دور درازی است که انتهای آن محکمه عدل الهی است. لذا هروقت دلم از نا مردمی ها و نامردی های اطرافیان و سران بی سر و حاکمان متعصب سود جویِ کشورم ... می گیرد سراغ « سلام مهاجر » رفته دل نوشته های که قطرات دریای دل گرفتگی های هجران همیشه خانه بدوشی هست را باشما در میان می گذارم . باری عزیزان؛
این جهان همچون درخت است‏ اى کرام *
ما بر او چون میوه‏ هاى نیم خام * سـخـتـگـیرى و تـعـصـب خـامى است *
تا جنینى کار خون آشامى است

مدیر وبلاگ : reza hassani
شنبه 13 آبان 1391 :: نویسنده : reza hassani

حق وباطل بودن عیدغدیر

علی مولی

اکمال دین به چیست؟ آن چیزهای که مسلمانها برای اکمال دین فکر می کنند، کمال دین محسوب نمی­شود! می­توان گفت که راه توسعه و گسترش دین است. اکمال دین را باید از خود دین پرسید که به چیست؟ منابع اصیل همانند قرآن کریم و احادیث صحیحه ی رسول اکرم ص چه اموریِ را کامل کننده دین معرفی می­نماید، مثلا وقت قرآن کریم می­فرماید:

 " الْیَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دینَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْكُمْ نِعْمَتی‏ وَ رَضیتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دیناً (قرآن/المائدة/3)"امروز دین شمارا کاملکردم و نعمتم را به شما تمام نمودم و پذیرفتم که دین شما اسلام باشد. آن روز چه روزی است ؟ بوسیله چه چیزی خداوند دین ما را کامل کرد؟ و آن نعمت بزرگ که خداوند آنرا اکمال و اتمام و متمم تمام نعمت هایش معرفی می­نماید که به ما عنایت فرموده است چیست؟

حق وباطل بودن عیدغدیر

اکمال دین به چیست؟ آن چیزهای که مسلمانها برای اکمال دین فکر می کنند، کمال دین محسوب نمی­شود! می­توان گفت که راه توسعه و گسترش دین است. اکمال دین را باید از خود دین پرسید که به چیست؟ مبابع اصیل همانند قرآن کریم و احادیث صحیحه ی رسول اکرم ص چه اموریِ را کامل کده دین معرفی می­نماید، مثلا وقت قرآن کریم می­فرماید:

 " الْیَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دینَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْكُمْ نِعْمَتی‏ وَ رَضیتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دیناً(قرآن/المائدة/3)" امروز دین شما را کامل کردم و نعمتم را به شما تمام نمودم و پذیرفتم که دین شما اسلام باشد. آن روز چه روزی است؟ بوسیله چه چیزی خداوند دین ما را کامل کرد؟ و آن نعمت بزرگ که خداوند آنرا اکمال و اتمام و متمم تمام نعمت هایش معرفی می­نماید که به ما عنایت فرموده است چیست؟

... سال 1383 مدرسه حجتیه. دقیقاً موضوع گفت­وگو یادم نیست به صورت کلی یقیناً کلامی و اعتقادی بود. جر و بحث کوتاهی جلودرب ساختمان خوابگاه مدرسه حجتیه، اطراف پارک کوچک درب پشتی مسجد که به سمت کتابفروشی و سلمانی است – الآن پارک کوچکه تخریب شده -  جر و بحث کوتاهی میان من و آقای اسد الله احمدی (بودا) رخداد، من با حرارت و داغ با تمام احساساساتم با ذهنیت از قبل ساخته شده ای علیه ایشان حمله می­کردم و با حرارت می خواستم که ایشان را قانع و معتقد کنم که حق همین است که من می­گویم و جز این نیست!! او با عادت همیشه­گی خودش خونسردانه و "شول و ول" به قول هزارگی "سوله سوله" ولی بسیار مستدل و منطقی حرف میزد، سعی می کرد که من ذهنم را بیشتر باز نگهدارم و جهان اطرافم را با دو رنگ سفید مطلق و سیاهِ بد، ننگرم حد اقل رنگ خاکستری را به آن اضافه کنم. وقت دید که من کوتاه نمی آیم؛ سخن کوتاهی از یک سیاست مدار – که من اسمش را فراموش کرده ام-  گفت: آقای دکتر.... می گوید: در جهان که ما زندگی می کنیم، حق و باطلی وجود ندارد، زر و زور است که آن را می­سازد یعنی این قدرت ها است که با به استخدام کشاندن اندیشه ها، آن گونه که آنها می خواهند، حق و باطل می­تراشند. دیگر هیچ نگفت و رفت.

آری! ایشان طلبه ی بود که چندین سال پیش از سال 1378 که کتابهایش را در این سال در پیاده­رویِ خیابان عمار یاسر کمی آن طرف­تر از خوابگاه مسجد شهداء (که باهم در آن خوابگاه به سر می بردیم)، نزدیک مسجد اهل البیت به حراج گذاشته بود،در میان آن کتابها، ترجمه کتاب امام علی ع، اثر زیدان را دیدم که خوانده بود و الآن می­فروخت!. وقت گفتم: چرا این  کتاب زیدان را می فروشی؟ گفت: چه فایده! مسیحیت به حقانیت اش اعتراف می کنند ولی مسلمانها (با اشاره به کتاب "لهوف" زندگانی امام حسین ع) با پسرش چنین می کنند.

راستی! میدانید وقت که پیامبر آن خطبه مشهورش را که در آخرین حجش (حجة الوداع) ایراد فرمود چند هزار نفر حضور داشتند؟! اگر آن خطبه (خطبه غدیر) مستند و موثق با سلسله سند صحیح به تواتر نقل شده است؛ و قضیه ی غدیر، یک واقعه ی واقعی تاریخی است؛ پس دعوای میان شیعه سنی سِرّش چیست؟.

آری! باز هم تکرار می کنم: گرچند حقانیت علی علیه السلام از بدهیات است ولی خواندن "احقاق الحق" از ضروریات. چون در جهان که ما زندگی می کنیم، حق و باطلی وجود ندارد، زر و زور است که آن را می­سازد یعنی این قدرت ها است که با به استخدام کشاندن اندیشه ها، آن گونه که آنها می خواهند، حق و باطل می­تراشند.

اکمال دین به چیست؟ آن چیزهای که ما مسلمانها برای اکمال دین فکر می کنیم، کمال دین محسوب نمی­شود! می­شود گفت که راه توسعه گسترش دین باشد. اکمال دین را باید از خود دین پرسید که به چیست؟ مبابع اصیل همانند قرآن کریم و احادیث روایات صحیحه ی رسول اکرم ص چه چیز و چیزهایِ را کامل کننده دین معرفی می­نماید، مثلا وقت قرآن کریم می­فرماید: " الْیَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دینَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْكُمْ نِعْمَتی‏ وَ رَضیتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دیناً (قرآن/المائدة/3)" امروز دین شما را کامل کردم و نعمتم را به شما تمام نمودم و پذیرفتم که دین شما اسلام باشد. آن روز چه روزی است؟ بوسیله چه چیزی دین ما را کامل کرد؟ و آن نعمت بزرگ که خداوند آنرا اکمال و اتمام و متمم تمام نعمت هایش که به ما عنایت فرموده، میداند چیست؟

اگر این سوالات، جوابهای درست و صحیحی از متون اسلامی، به صورت مستند و معقول داده شود، فکر می کنم دیگر اختلاف حق و باطل از جهان اسلام رخت برمی­بندد. مگر آن که قائل به این شویم که حق و باطل ساختنی است، وجود واقع الامری ندارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 6 تیر 1396 08:58 ب.ظ
I am very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs.

Appreciate your sharing this best doc.
یکشنبه 4 تیر 1396 01:50 ب.ظ
I drop a leave a response each time I appreciate a article on a site or if I have something to valuable to contribute to the conversation.
It's caused by the sincerness displayed in the article I read.
And after this post ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی - اساس اختلاف مذاهب.

I was moved enough to post a comment :-)
I actually do have a couple of questions for you if it's okay.
Is it simply me or does it look like like some of the responses appear like written by brain dead people?
:-P And, if you are posting at other sites, I'd like to keep
up with everything new you have to post. Could you make a list every one of all your social sites like
your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?
دوشنبه 1 خرداد 1396 07:52 ب.ظ
This is the right website for everyone who really wants to
understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you
(not that I really will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that's been written about for ages.
Excellent stuff, just great!
reza hassaniHello . Please leave your message Farsi; I speak to Engels good Nstm
Thank you
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:26 ق.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to
safeguard against hackers? I'm kinda paranoid
about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
شنبه 13 آبان 1391 09:05 ب.ظ
پایگاه اطلاع رسانی ائمه معصومین
وبلاگ فوق العاده ای دارید
به ما هم سر بزنید
در صورتی که افتخار میدید ما رو با نام حریم فدک لینک کنید و بگید با چه نامی لینکتون کنم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب