تبلیغات
 سلام مهاجر - علت حمله به كنسول ایران در هرات

علت حمله به كنسول ایران در هرات

علت حمله به كنسول ایران در هرات

تكیه بر حمایت امنیتی مردمی ای مردم افغانستان در كنار حفظاظت امنیتی دولت، برای سفارتخانه ها و ها كنسولگری های خارجی در افغانستان سیاست عاقلانه ای است.

بنا بر اظهارات ارباب رجوع های كنسولی ایران در هرات، یكی از شرایط مهم اعطای ویزای ایران در هرات، در كنار پاسپورت ارائه تذكره و شناسنامه هرات الزامی بوده است یعنی برای افغانستانی های كه تذكیره (شناسنامه) ولایت هرات را نداشتند، كنسولی ایران در هرات برای آنها ویزا صادر نمی كرد.

این كه شرط داشتن تذكیره و شناسنامه هرات، برای اخذ ویزای ایران از ناحیه دولت افغانستان بر كسول ایران در هرات تحمیل شده است یا از طرف كنسولگری ایران در هرات بوده است، مشكلی را حل نمی كند. به هر روی دولت ایران كه به معاهدات بین المللی نسبت به دولت افغانستان پای بندتر می نماید، نمی باید چنین تبعیضی را در میان افغانستانی های تابع افغانستان قائل می شدند؛ چون هرات جزء خاك افغانستان و یكی از ولایات آن می باشد؛ گرچند حاكمان و سرانی در هرات برخلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان تبعیض های ناروایی در اعطای تذكیره و خرید فروش زمین در میان بومیان و اقوام و قبائل غیر بومی هرات قائل میشوند، ولی عمل غیر قانونی و غیر اسلامی آنها دلیل نمی­شود كه ایران هم برخلاف عرف بین الملل و قانون اساسی دولت افغانستان، الزامات سران بی سر آن ولایت را بی پذیرد. به همین دلیل سفارت و كنسولگری های پاكستان نسبت به ایران سیاست مدارانه تر برخورد می نماید، با وجود كه در تمام رسانه های داخلی علیه حكومت و دولت پاكستان تحلیل های سیاسی و تاریخی زیاد وجود دارد و حتی به عنوان حامیان طالبان تروریست شناخته می شود ولی مردم به سفارت و كنسولگری های پاكستان تعرض نمی كنند.  چرا؟

چون برنامه های سفارت پاكستان، بیشتر مردم پسند می باشد، از این رو دولت پاكستان سعی می كند كه فقط به نیروی امنیتی تفنگ بدوش افغانستان تكیه نكند، بلكه مسئولیت های امنیتی اش را به مردم هم واگذار می كند. لذا سفارت و كنسولگری های پاكستان در افغانستان، در ظاهر شرایط خاصی را برای اعطای ویزایش قائل نمی باشد، بلكه بسیار به سرعت یا ویزا می دهد یا رد می كند، برای همین اعطای ویزای پاكستان در افغانستان به گونه ای است كه قبل از ظهر پاسپورت تحویل می گیرد، بعد از ظهر همان روز، پاسپورت را با ویزا بر می گرداند.

به همین دلیل است كه كنسولگری ایران در جلال آباد و قندهار، مورد توجه تمام مردم افغانستان است و مورد تعرض و تظاهرات های خشن هم واقع نمی شود. لذا در تظاهرات سال 89 در كابل هم تعداد از جوانان عاقل، در میان مظاهره چیان رفتند و تهدید كردند كه اگر تظاهرات را به خشونت بكشانند، با كمك نیروهای دولت افغانستا، تنها جنازه های خشونت طلبان علیه سفارت ایران در میدان باقی خواهند ماند. لذا خشونت فروكش كرد. اگر نیروهای نفوزی مردمی نمی­ بود معلوم نبود، تحریكات وهابیت به پرتاب چند تا گورچه و پاره كردن عكس قناعت می كردند.

امیدواریم با باز شدن مجدد كنسولگری ایران در هرات، برخوردها، هرات گرایی نباشد، وگر نه بهانه های بدتری در دست آتش افگنان بین دو ملت داده خواهد شد.
طبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها: علل حمله به كنسولگری ایران،

تاریخ : سه شنبه 28 آذر 1391 | 01:09 ق.ظ | نویسنده : reza hassani | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف