تبلیغات
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی - آخرین مهلت به مهاجرین افغانی در ایران
 
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی
درباره وبلاگ


دوستان! چند سالی در کشور خودم به نام افغانستان آواره تر از دیار دگرانم، حال این معنی را بر خویش دارم می­ قبولانم که برای مردم ما هجرت، سفر دور درازی است که انتهای آن محکمه عدل الهی است. لذا هروقت دلم از نا مردمی ها و نامردی های اطرافیان و سران بی سر و حاکمان متعصب سود جویِ کشورم ... می گیرد سراغ « سلام مهاجر » رفته دل نوشته های که قطرات دریای دل گرفتگی های هجران همیشه خانه بدوشی هست را باشما در میان می گذارم . باری عزیزان؛
این جهان همچون درخت است‏ اى کرام *
ما بر او چون میوه‏ هاى نیم خام * سـخـتـگـیرى و تـعـصـب خـامى است *
تا جنینى کار خون آشامى است

مدیر وبلاگ : reza hassani
چهارشنبه 29 آذر 1391 :: نویسنده : reza hassani

تفاوت ها و مشابهت های تهدیدات ایران و پاكستان نسبت به مهاجرین

طبق اخطار اخیر 28/9/91 رئیس پلیس مهاجرت «تشدید دستگیری اتباع افغانی غیر مجاز پس از پایان آذرماه» نكته جدید كه در این تهدید به چشم می خورد و بسیار درخور توجه می نماید و از ظاهر عبارات استنباط می شود كه مخصوص اتباع و مهاجرین افغانستان است كه می فرماید: «اتباع افغانی در صورت عدم داشتن مداركی مبنی بر اقامت قانونی در ایران، پس از دستگیری به كشور خود طرد شده و سپس ممنوع الورود می شوند.(!!)»

این مسئله درست زمانی مطرح میشود که فصل سرما در افغانستان شروع شده است. طبق پیشگویی اداره های هواشناسی، سرمای شدیدی زمستانی سراسر افغانستان را فراگرفته است. و نظر به مشكلات نسبت به تهیه سوخت در افغانستان وجود دارد، مردم افغانستان از اواسط پایز، اقدام به تهیه سوخت زمستانی می كنند لذا بریا خانواده های که در این فصل از ایران به اجبار اخراج می شوند، زندگی بسیار سخت پیشروی دارند به خصوص نسبت به کودکان ، کهنسالان و بیماران.

در این اواخر بنا بر اخبار سایت های خبری ایران، دولت پاكستان هم مهاجرین افغانستانی را تهدید به اخراج نموده است. بنا برگزارشات سایت های خبری افغانستان، اخیراً مهلت شش ماهه ای را بخاطر سرمای كشند زمستان و مشكلات عدیده ای كه وجود دارد داده است. كمپ های مهاجرینی كه بخاطر الزام به خروج، برق شان قطع شده بود، وصل شده است.

چنان كه در اظهارات «رئیس پلیس مهاجرت و گزرنامه نامه» آمده است، دولت جمهوری اسلامی ایران، در این اواخیر تهدیدات را علیه مظلوم ترین و بی پناه ترین مهاجرین افغانستانی تشدید نموده است. (مظلومیت این دست از آن جهت است كه دولت افغانستان از آنها حمایت می كند و كدام موسسه و نهاد سازمان خارجی غیر اسلامی ای همانند سازمان ملل... حال آن كه مهاجرین دارای كارت از سالهای 1357 تا كنون تحت نظارت سه نهاد حقوقی قرار دارد (دولت افغانستان، سازمان ملل و دولت جمهوری اسلامی ایران) در این اظهارات آمده است:

« پایان آذر ماه مهلت تمدید روادید برای افرادی كه تا به حال برای ثبت نام در این طرح شركت نكرده اند به پایان می رسد...  پس از پایان آذرماه اتباع غیر مجاز دستگیر و از كشور طرد می شوند.»

نكته جدید كه در این تهدید به چشم می خورد و بسیار درخور توجه می نماید و از ظاهر عبارات استنباط می شود كه مخصوص اتباع و مردم افغانستان است كه می فرماید: «اتباع افغانی در صورت عدم داشتن مداركی مبنی بر اقامت قانونی در ایران، پس از دستگیری به كشور خود طرد شده و سپس ممنوع الورود می شوند.(!!)»

این مسئله درست زمانی مطرح میشود که فصل سرما در افغانستان شروع شده و نظر به به مشكلات تهیه سوخت در افغانستان، مردم افغانستان از اواسط پایز، اقدام به تهیه سوخت زمستانی می كنند؛ طبق پیشگویی اداره های هواشناسی، سرمای شدیدی زمستانی سراسر افغانستان را فراگرفته است.

 

سوال این است كه اخراج به اصطلاح این مهاجرین فاقد مدرك كه به جهات موجه یا ناموجه برای اخذ ویزا مراجعه نكرده و هزینه های اعلام شده را نپرداخته اند، سرپرست های خانواده ها از ایران اخراج و ترد می شوند یا با اهل و عیال و كودكان شان؟

به هر صورت منظور از ممنوع الورود شدن كه در اظهارات رئیس پلیس آمده این است كه بر گشت این افراد به ایران ممنوع می شود! بدین معنا است كه آنها دیگر حق بازگشت به ایران و برگرداندن خانواده های شان به افغانستان را ندارد و همچنین گرفتن حق و حقوقی از قبیل پول رهن خانه و مزدكاری گری ... كه از صاحبان كارشان طلبكارند یا احیاناً علیه هر كس دیگری حق و حقوق و طلب های داشته باشند را ندارند؛ یعنی جهت گرفتن آنها از سفارت و كنسولگری های ایران در افغانستان، نمی توانند ویزا بی گیرند و به ایران برگردد و استفای حق نمایند.

1-       مهلت كه در این اخطار داده شده تا آخر آذرماه (قوس 30/9/1391) می باشد؛ حال آن كه اواخیر برج هشت یعنی 30/8/91 در بسیاری از پایگاه های آخرین مهلت اعلام شده و تعطیل شده اند، این كه رئیس پلیس مهاجرت در آخرین روزهای برج نُه آخرین مهلت آخر آن اعلام می نماید؛

2-       از اواخیر آبان (عقرب) سالجاری دیگر پایگاهی برای جواب دهی وجود ندارد،

3-       این خبر در سایت وزارت كشور، برای مردم كه طبق عكس نشان داده شده مردمان كارگری سركوره دست رسی ندارند؛ با آن كه زمان انقضای آن بسیار كمتر از مهلت احكام ابلاغی دادگاه ها به طرفین می باشد. لذا اطلاع از این حكم و مهلت یك تكلیف «ما لایطاق» محسوب می شود.

4-       گرچند نسبت به كسانی كه مدارك شركت در طرح یا پاسپورت های شان مفقود شده است هیچ گونه توضیح داده نشده است. شاید از آن جای كه در اظهارات فوق رئیس پلیس در مقام بیان تعیین تكلیف مدارك مفقود شده ها نمی باشد، عذر آنها موجه تلقی شود.

 

تفاوت تهدیدات ایران و پاكستان نسبت مهاجرین افغانستانی

شاخص تفاوت كه در تهدیدات دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به پاكستان وجود دارد این است كه تهدات دولت جمهوری اسلامی ایران مستقیم بر علیه مهاجرین و مردم است ولی تهدات دولت پاكستان بسیار سیاسی و هوشمند است كه مستقیم دولت افغانستان را هدف می گیرد و در پی بدست آوردن امتیاز از دولت افغانستان می باشد. به همین جهت، تهدید به اخراج مهاجرین اقوام شیعه هزاره، نمی كنند، چون طالبان همانند كنه در جان آنها افتاده اند و دولت افغانستان هم به آنها توجه ندارند؛ لذا تهدید به اخراج مهاجرین افغانستانی از سرحدات و ایالت های می كنند كه دولت افغانستان در قبال سرنوشت آنها حساس هست.

البته این یك واقعیت قابل انكار است كه مهاجرین افغانی در ایران بویژه بی كارت ها یعنی همان های كه در اظهارات روئیس پلیس مورد تهدید قرار گرفته اند، هیچ سر و رهبری یا نهادی ندارند كه از آنها نمایندگی كنند و مسائل و مشكلات آنها را به مسئولین ایران برسانند، بی دفاعی بی دفاعند. ولی اهل فكر و فرهنگ شعورند، اذیت و آزارها را درك می كنند. لذا پیامدهای تهدیدات، بدون دخالت دستان نامرئی ای خارجی همانندحمله به كنسولگری ها ظهور و بروز میابند. حال آن كه بیش از یك دهه است تظاهراتی را علیه دولت و سفارت یا كنسولگری های پاكستان شنیده و دیده نشده است. با وجود كه اقدامات دولت پاكستان، در صحنه های سیاسی-اقتصادی و نظامی بسیار به ضرر مردم و دولت افغانستان است؛ دلیل مبرهن آن تحلیل های فروان سیاسی فرهنگی است كه در افغانستان در بسیاری از رسانه های سمعی و بصری و نشریات، به وفور دیده می شود.

مشابهت های كه در تهدیدات ایران و پاكستان نسبت به مهاجرین افغانستانی وجود دارد، متأسفانه بیشتر سیاسی-اقتصادی است.

نوع مطلب : سیاسی، اجتماعی، 
برچسب ها : آخرین مهلت اخذ ویزا،
لینک های مرتبط :
شنبه 31 تیر 1396 05:09 ق.ظ
I was recommended this web site by means of my cousin. I am now not sure whether
or not this publish is written by way of him as nobody else understand such certain about
my trouble. You're incredible! Thanks!
پنجشنبه 21 اسفند 1393 05:41 ق.ظ
سلام ببخشید ای کارت ها را کی تحویل میدن
پنجشنبه 14 فروردین 1393 08:41 ب.ظ
مهاجران افغانی بدونیدکه هیچ جاخاک خودآدم نمیشه.زنده بادافغانستان.
چهارشنبه 29 آذر 1391 05:22 ب.ظ
دعوت نامه ثبت سایت در دایرکتوری سایت های ایرانی
از مدیریت وبلاگ دعوت می شود با مراجعه به سایت لینک 118 سایت خود را ثبت کنید .
ثبت سایت ها و و بلاگ ها برای وبمستر ها بدون محدودیت و رایگان است .
با تشکر مدیرت سایت لینک 118
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب