تبلیغات
 سلام مهاجر - حنای بعد از عید

حنای بعد از عید

ضرب المثل حنای بعد از عید:ذوق و سلیقه طبیعی

حتما این ضرب المثل راشنیده اید: " حنای بعد از عید، بدرد شاخ گاو می خورد". در قدیم که از رنگ و روغن های کذایی شمیایی نبود؛ دختران، زنان، کودکان، پسران جوان و بویژه آقا داماد های که تازه نامزد شده بودند، شب عید، دستان شان را حناء می بستند؛ حتی کوهنسالان موهای سر و صورت شان را حناء می بستند. درین میان حنای دستان دختران دم بخت بسیار دیدنی می نمود! چون دختران جوان با سلیقه های طبیعی خدادی شان، (نه مثل سلیقه شرکتی و مارکتی بوزکی امروزی ها) با نقش و نگارهای زیبای به دستان شان حناء می بستند. هم زیبا می نمود و هم ضرر و زیان های این مواد شمیایی امروزی را نداشت بلکه فوایدی برای پست و مو هم دارد. لذا اگرپدر و مادری نمی توانیست برای بچه هاش در شب عید، حناء تهیه کنند، وعده میدادند که بعدا‍ً می خرند، همچنین خانواده داماد برای عروس نام زاد شده پسرشان بعد از عید حناء تحفه می بردند؛ طرف مقابل که از این هدیه ای ناکارا و بی موقع، ناراحت می شد، این ضرب المثل را بکار می برد: " حنای بعد از عید، بدرد شاخ گاو می خورد".

سوال مهم این است که چرا شاخ گاو؟

آری! بعد از عید سال نو که یکی دو روزی بیشتر نبود، با آمدن بهار مردان سخت کوش زندگی جشن دیگری را بر پا می نمودند. و آن این بود که بهار با آمدن خودش، شراب نشاط شادابی کار در خون مردان میدان کار و زندگی تزریق می کرد. لذا مردان جوان و کهنسالان کارکشته میدان کار و تلاش، دور هم جمع می شدند و گاوهای نر کاری شان در میدان بزرگ جمع می کردند، هرکسی، شاخ های گاوهای کاری شان را با گیل رنگی که رنگ سرخ را نشان میداد رنگ می کردند؛ برخی هم که حنای خیس شده ای از شب عید اضافه شده بود را به شاخ گاب های شان می گذاشت تا رنگ مشخص را به خود بی گیرد. با این کارشان می خواست هم خود شان آماده کار شوند و هم می خواستند که به دیگران بی فهماند که مواظب این گاو باشند که این گاو مهم است یعنی گاو کاری است. لذا چوپان وقت چنین گاوی را در گله شان میدید، یشتر مواظبت می کرد.

آری! به هر هدیه و کاری نادرست و بی موقعی، این ضرب المثل را بکار می برند، مثلاً اگر کسی برای یک پیره زن بی سواد، یک لبتاب دو ملیونی هدیه بدهد، جای این ضرب المثل است که گفته شود: " حنای بعد از عید، بدرد شاخ گاو می خورد".

یا در مورد این پیام "همراه اول" که امروز جمعه 8صبح 2/1/1392 هـ.ش. برابر 22/3/2013م. از شبکه "همراه اول"  برایم فرستاده شد است کاربرد دارد:

 "بزرگترین نماد نوروز"هفت سین" است. عدد 7 برگزیده و مقمدس بود ". بعد از پیام فوق، بلا فاصله پیام دیگری آمد: " بزرگترین نماد نوروز"هفت سین" است. عدد 7 برگزیده و مقمدس بود، ایرانیان باستان این عدد را با 7 جاویدانه مقدس ارتباط میدادند. علامه مجلسی میفرماید: آسمان 7طبقه و زمین 7طبقه است و 7ملک و فرشته موکل برآنند و اگر موقع تحویل سال 7آیه از قرآن مجید را که با حرف سین شروع میشود بخوانند آنا را از آفات زمینی و آسمامانی محفوظ میدارند ".

نکته ها:

الف: مرحوم مجلسی، در کتاب بزرگ "بحار الانوار" که چاب بیروت آن بیش از 120 جلد شده است، در پی آن نبوده است که حتماً احادیث و روایات را جمع کنند که قطعا از زبان ائمه معصومین علیهم السلام صادر شده باشد. بلکه تلاش این فرزانه روزگار، در گام اول این بوده است که هر سخن و حدیث که منسوب به ائمه معصومین علیهم السلام در دست رس است را جمع آوری کرده بینوسد تا از بین نرود. بعداً خودش یا کسانی دیگری از دانشمند دلسوز اسلامی که آمدند، سخنان که واقعاً ائمه معصومین گفته و سخنان که به دروغ به آن حضرات نسبت داده شده است را برسی کرده، درست ها را از نادرست ها جدا نمایند؛

ب: مبلغین دلسوز و محقق، مثل "همراه اول" از بحار الانوار نقل ننمایند؛ اولاً که آدرس قابل تحقیق ندارد؛ ثانیاً متن عربی آن را هم نیاورده است، لذا قابل تحقیق نیست.

ج: پیامهای که از "همراه اول" برایتان فرستاده می شود که شماره فلان ... را به شماره فلان بفرستید، هر پیام فلان مبلغ شما کسر میشود، عضو نشوید، پول آن را کتاب بخرید و روز پنج دقیق کتاب بخوانید، بهتر است. برای آن میتوانید کتاب را کنار بگذارید یا به کسی دیگری هدیه دهید ... ولی از شر پیامهای "همراه اول خلاصی ندارید! باید مخابرات به مخابرات بی گردید، تا آن قطع کنند که آنها هم بهانه مختلف قطع نمی کنند!!.
طبقه بندی: اجتماعی،

تاریخ : دوشنبه 5 فروردین 1392 | 04:08 ق.ظ | نویسنده : reza hassani | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف