تبلیغات
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی - خودکشی کودکان مهاجر در ترکیه
 
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی
درباره وبلاگ


دوستان! چند سالی در کشور خودم به نام افغانستان آواره تر از دیار دگرانم، حال این معنی را بر خویش دارم می­ قبولانم که برای مردم ما هجرت، سفر دور درازی است که انتهای آن محکمه عدل الهی است. لذا هروقت دلم از نا مردمی ها و نامردی های اطرافیان و سران بی سر و حاکمان متعصب سود جویِ کشورم ... می گیرد سراغ « سلام مهاجر » رفته دل نوشته های که قطرات دریای دل گرفتگی های هجران همیشه خانه بدوشی هست را باشما در میان می گذارم . باری عزیزان؛
این جهان همچون درخت است‏ اى کرام *
ما بر او چون میوه‏ هاى نیم خام * سـخـتـگـیرى و تـعـصـب خـامى است *
تا جنینى کار خون آشامى است

مدیر وبلاگ : reza hassani
یکشنبه 29 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : reza hassani

خودکشی کودکان مهاجر در ترکیه

برخورد دولت ترکیه، برخوردهای بسیار سود جویانه ای را نسبت به مهاجرین دارند، بویژه اگر این مهاجرین از کشورهای باشند که دولت متبوع آنها چندان در پی حفظ منافع اتباعش نمی باشند همانند کشور افغانستان ...

مشروح این گزارش که قطره سیاهی از برخوردهای نادرست و "ترک تازیهایی" دولت ترکیه هست خواندنی است. من نمیتوانم منبع این گزارش دقیق را معرفی نمایم، چون در ایران مسدود میشود!.

  : تاریخ انتشار

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ ثور

کد مطلب : ۶۴۴۹

ذاکره.ح.فروتن

کودکان پناهنده افغان خودکشی را مطمئن ترین راه حل مسائل‌ شان دانسته و زندگی شان را بدست خودشان از بین میبرند...

   با گذشت ده سال از حضور امریکا در افغانستان با اشتراک ده ها کشور قدرتمند با مجهزترین ارتش و کماندوها نتوانسته اند کوچکترین تغیر در امنیت کشور بوجود بیاورند. همه روزه تعدادی کثیری از هم وطنان افغان در سرتاسر کشور جان های شیرین شان را از دست می دهند. تعدادی زیادی برای زنده ماندن دست و پنجه نرم می کنند و تعدادی دیگری مجبور به ترک خانه و زندگی خویش گردیده و به کشور های غربی و همسایه پناه می آورند.

    پناهجویان افغانی مهاجر بدنیا نیامده اند، بلکه مهاجر ساخته شده و می شوند. کشور های مشخص با دخالت طولانی مدت خویش در امور افغانستان بیشتر از پیش در مهاجر ساختن و مجبور به ترک خانه و دیار شان نقش بازی کرده و می کنند.

    مهاجرت برای افغان ها در 20 سال اخیر یکی از مشکلات تغییر نا پذیر بوده است.سه دهه جنگ و خونریزی در افغانستان شرایط زندگی را سخت تر ساخته وبه آمار مهاجرت افزوده است. این نا امنی ها هزاران افغان را در بدر ساخته و مجبور به ترک کاشانه شان کرده است. به همین دلیل مبالغ زیادی از پول را به قاچاقچیان پرداخت و مرگ را در پیش چشمان شان تجسم نموده راه قاچاق را برای رسیدن به یک کشور امن انتخاب می نمایند.

    افغانهای بسیاری چه قانونی چه غیرقانونی از فضای جنگی و ناامنی می گریزند و خود را به کمیساریای عالی معرفی می کنند تا بتوانند به حداقل حقوق اجتماعی برسند، اما در این مسیر چه اتفاقی برای فرد می افتد که به یک باره از تمامی رابطه های فردی و اجتماعی خود فاصله می گیرد.  مطابق قوانین کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، هر پناهجوی که به حیث پناهنده و یا پناهجو شناخته شده باشد، سازمان و دولت که پناهنده در آن کشور تقاضای پناهندگی کرده است موظف است که امکانات زندگی را برایشان فراهم سازند. اما شرایط پناهجویان در ترکیه طوری است که یک پناهجو اجازه کاری ندارند، به خاطر امرار معاش خانواده خویش بطور غیرقانونی به کارهای شاقه مصروف اند اما در صورت شناسایی وی مجبور به پرداخت جریمه های سنگین خواهد بود.

 از طرف دیگر کمیساریای عالی نیز به پناهجویان کمک مالی نشده و دولت ترکیه  آنها را  معمولا در شهرهای کمتر توسعه یافته رها می سازندکه درین شهرها کار مناسبی برای پناهجویان گیر نمی آید. این عوامل پناهجویان را جبرا وادار می سازند که دست بدامان سازمان های خیریه بیندازند و برای ادامه زندگی شان جبرا گدایی کنند.

کمیشنری سازمان ملل  در امور پناهندگان در ترکیه سیاست یک بام و دو هوادارد، بر یک مھاجر دو قانون را پیاده می سازد برای یک پناھجو از یک ملیت خاص مدت بررسی پرونده را بطور معمول 2سال و برای یک پناھجوی دیگر از کشور و ملیت دیگر مدت 5 تا 7 سال را درنظر می گیرد.

 طبق قوانین دولت ترکیه پناھجویان حق اجازه کار را دارد، امااین قانونی برای پناهجویان مهاجران و کارفرمایان بقدری پیچیده و پرمصرف اند که از خیر گرفتن اجازه کاری برای یک پناهجو و یامهاجر می گذرند و این تنها دلیلی است که همه پناهجویان در ترکیه بصورت غیرقانونی در بازار کار ترکیه مصروف اند و دولت ترکیه بخوبی از این موضوع آگاهند و از نیروی کار ارزان مهاجران بیگانه و پناهجویان سود سرشار می برند. این قوانین به صورت نوشته باقی مانده و در عمل پناھجویی وجود ندارد که کار قانونی در ترکیه انجام دھد.

چنین بی قانونی عامل اصلی سوءاستفاده ھای کارفرماھای ترک از پناھجویانی است که مجبورند بار گذران مخارج زندگی را به تنھایی به دوش بکشندم.  بارھا پناھجویان در محیط کاری کشته شده و آسیب دیده اند که تنها در سال گذشته 13 پناهجوی افغان در محیط کاری جانشان را از دست داده اند. پناھجو اگر شکایتی ھم به فرماندار یا پلیس شھر ارایه دھد باز به حقش نمی رسد چرا که پلیس، پناھجو را مقصر اصلی دانسته زیرا مدرک قانونی برای کار کردن ندارد.  به ھمین دلیل مشخص است که پناه جویان شرایط بسیار سختی را از ھر لحاظ تجربه می کنند.

      با توجه به مواجه شدن با مشکل بیکاری و عدم امرار معاش، مسائل حقوقی، تاخیر درخواست پناهندگی، عدم اطمینان از روند اقامت در ترکیه، مشکلات مرتبط با زندگی و مدت زمان طولانی در بررسی پرونده ها، محدودیت های اجتماعی و فرهنگی دامنگیر شان شده و باعث میشود که اعضای خانواده پناهندگان مبتلا به انواع یماری خصوصا بیماری روانی  شده و سر انجام دست به خودکشی میزنند.

 اخیرا یک دختر 17 ساله در شهر ارزروم ترکیه دست به خودکشی زد که خوشبختانه با تلاش داکتران هنوز زنده است. چه زندگی که در همه عمرش ناتوان از حرکت باشد و محتاج کسی دیگر. پدر این دختر نیز یک ماه بعد از خودکشی دخترش، در آشپزخانه اش با کاردی رگش را بریده که اقدام به موقع خانواده اش، از مرگ فوری نجات داده شد. خانواده وی علت خودکشی آنها را مشکلات روانی ناشی از بی سرنوشتی آنها در ترکیه می گویند.

امروزه بیشتر محققین غربی خودكشی را پدیده اجتماعی پیچیده ای می دانند كه با عوامل روانشناختی، بیولوژیك و اجتماعی در ارتباط است. اعتقاد براینست كه خودكشی از احساس غیرقابل تحمل بودن زندگی توسط فرد ناشی می شود. این افراد مرگ را تنها راه گریز از درد و مصیبت های فراوان، بیماریهای لاعلاج، شكست های عاطفی و... می دانند. شخصی كه خودكشی می كند، تنهایی و ناامیدی را تجربه كرده است. این افراد تعارضات دوگانه ای دارند بین زندگی همراه بااسترس بی پایان و عدم امكان هرگونه تغییر یا بهبود در شرایط زندگی. بطور كلی نمی توان خودكشی را یك عمل تصادفی دانست، بلكه خودكشی نوعی رهایی از مشكلات و بحران هایی است كه رنج بسیار زیادی را برای فرد ایجاد كرده است.

 برای بهبود وضعیت روحی پناهجویان افغان در ترکیه هیچ سازمانی  پروگرام های مشخصی نداشته و همه سازمان ها پروژه های هنگفتی از سازمان گرفته و در عمل هیچ سودی برای پناهجویان افغان نداشته است. در دنیای مجازی، سازمان های بسیاری در سطح دنیای اینترنتی فعال هستند، اما آنچه که دنیای واقعی نشان می دهد و  پناهجو می شناسد کمتر سازمانی است که علناً به یاری پناهجویان شتافته باشد.

اخیر تیم هماهنگ کننده پناهجویان افغان در ترکیه اقدام به اجرا پروگرام های مختلف نموده که متاسفانه با مخالفت های مقامات امنیتی ترکیه روبرو شده است. به این معنی که یک پناهجو در ترکیه باید از تمام حقوق اساسی اش صرف نظر و حق اشتراک در هیچ گونه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی را از در سر نداشته باشد.

 این تیم در سال جاری دو بار برای یک اعتراض مسالمت آمیز  و یک بار برای اجرای جشنواره کودکانه از مقامات امنیتی ترکیه اجازه خواسته است که نه تنها اجازه برگزاری را نیافته است بلکه اعضای این تیم را نیز تهدید به دیپورت کرده و برعلاوه در هفته اعتراض، سفر تمامی پناهجویان افغان خارج از شهرها را ممنوع اعلان کرده است.

‌پناهجویان افغان در ترکیه ادعا دارند که: کمساریای پناهندگان سازمان ملل باید اقدام های قاطعی برای رفع مشکلات پناهجویان در ترکیه بردارد  یا پناهجویان افغان مقیم ترکیه که بطور قانونی در دفاتر کمیساریا ثبت اند، به کشور امن سومی فرستاده شوند  یا پرونده های مهاجران را زود زود بررسی کنند، یا برای مهاجران اجازه کاری داده شود که درین مدت طولانی دوره پناهجویی بتوانند مشکلات خویش را حل سازند و برای فامیلش مایحتاج زندگی را فراهم سازند و امکانات تحصیلی فرزندانش را مهیا سازند، و یا اینکه دفاتر شان را برای پناهجویان افغان در ترکیه ببندند تا پناهجویان افغان برای آینده شان شخصا تصمیم بگیرند.

نوع مطلب :
برچسب ها : مهاجرت از ترکیریه،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 26 شهریور 1396 03:04 ب.ظ
Your way of telling all in this paragraph is really pleasant, all be able to easily know it, Thanks a lot.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب