تبلیغات
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی - اصول اساسی "روزقدس"
 
ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی
درباره وبلاگ


دوستان! چند سالی در کشور خودم به نام افغانستان آواره تر از دیار دگرانم، حال این معنی را بر خویش دارم می­ قبولانم که برای مردم ما هجرت، سفر دور درازی است که انتهای آن محکمه عدل الهی است. لذا هروقت دلم از نا مردمی ها و نامردی های اطرافیان و سران بی سر و حاکمان متعصب سود جویِ کشورم ... می گیرد سراغ « سلام مهاجر » رفته دل نوشته های که قطرات دریای دل گرفتگی های هجران همیشه خانه بدوشی هست را باشما در میان می گذارم . باری عزیزان؛
این جهان همچون درخت است‏ اى کرام *
ما بر او چون میوه‏ هاى نیم خام * سـخـتـگـیرى و تـعـصـب خـامى است *
تا جنینى کار خون آشامى است

مدیر وبلاگ : reza hassani
جمعه 11 مرداد 1392 :: نویسنده : reza hassani

توضیح فلسفه ای روز قدس به زبان ساده!چرا حمایت و عدم حمایت روز قدس

با الگو گیری از سیره عملی بنیانگذار "روزقدس"، پیش نیاز "روزقدس" در گام نخست، وظیفه هر مسلمانی عمل به اصول اساسی "روز قدس" می باشد؛ در گام دوم دفاع از مظلوم و مبارزه با غاصبین پیاده نمودن آن اصول در جامعه و کشورش؛ در گام سوم نوبت جهانی کردن این اصول و آزادی قدس شریف و فلسطین مظلوم از اشغال غاصبان یهود میرسد. لذا کسانی که دست شان به خون مردم آغشته است و تمام زندگی رفاهی شان از راه غصب، فساد و تضییع حقوق مظلومین تأمین میباشد، مخالفت با اشغال گران قدس، همانند طعنه سیر به بدبو ای پیاز است. 


این که رفتار و کردار عقلاء بدون دلیل و علت نمی باشد از بدیهیات محسوب می شود. "روزقدس" یک حرکت سیاسی- مذهبی ای بزرگی در جهان محسوب می شود؛ لذا نمیتوان این روز را بدون فلسفه و مبنای اصولی دانیست. بر این اساس سوالهای نسبت به "روزقدس"، در ذهن هر عاقلی به جولان در می آید:

 • "روز قدس" چه روزی است؟
 • "روزقدس" را چه کسی و کسانی و به چه دلیل بوجود آوردند؟
 • تکلیف من و ما نسبت به "روزقدس" چیست؟

از این جاست که پی بردن به فلسفه و علل و عوامل به وجود آمدن "روزقدس" برای هر عاقلی ضروری می نماید. درین نوشتار کوتاه، ضمن برگشت به تاریخ و نام گذاری این روز، فلسفه و علل بوجود آمدن این روز را از زبان بنیانگذار آن بدست خواهیم آورد.

آنچه که بیشتر برای ما و مردم مظلوم ما در افغانستان مهم است، پیش نیازهای مخالفت و موافقت با "روزقدس" می باشد؛ یعنی چرا "روزقدس" را گرامی بداریم و مظاهره و تظاهرات را بیاندازیم؟ چرا و به چه دلیل به چه کسانی بد بگوییم و تقبیح شان کنیم؟ و چرا از چه کسانی پشتبانی و تمجید و حمایت نماییم ؟

پس مخالفت و مخالفت موافقت ما با "روزقدس" بدون پی بردن به فلسفه مبنایی این روز ، کار احمقانه ای بیش نخواهد بود.

لذا به هموطنان لائیک و دین مداران کشورم از هر قوم نژاد که هستند توصیه میشود که قبل از موافقت و مخالفت،به پایه و اساس فلسفه "روزقدس" دقت نمایند. به همین دلیل است که از هموطنان لائیکم که بیشتر اهل قلم و هنرند، به مردم شان با زبان هنر، فلسفه روزقدس را گوش زد نمایند، بعد با دلیل قانع کنند ای ملت را در مسیر راستین این روز هدایت و راهنمایی نمایند. زیرا در سایه "فلسفه روزقدس" پیروان تمام مکاتب آسمانی و زمینی از هر قوم و نژاد اکثریت و اقلیتی باشند، با کمال امنیت زندگی انسانی شان ادامه خواهند یافت.

آری! اسلام راستین، « بیش از هر دینى و بیش از هر مسلكى، به اقلیتهاى مذهبى آزادى داده است. آنان نیز باید از حقوق طبیعى خودشان كه خداوند براى همه انسانها قرار داده است، بهره‏مند شوند. اسلام به بهترین وجه از آنان نگهدارى مى‏كند. در جمهورى اسلامى كمونیستها نیز در بیان عقاید خود آزادند ...»[1]

« اسلام اخوت است. آن صدر اسلام، آن شخصهاى اول هم با آخر آنها مثل هم بودند.»

به گونه ای زندگی می کردند که رعیت و حاکمان در سبک زندگی شان تفاوتی احساس نمی شد. خلیفه دوم، در یکی از سفرهایش که می خواست به کشوری تحت تسلط حکومت اسلام قرار داشت برود، نزدیک آن محل که رسید نوبت غلامش بود كه‏ باید سوار شتر می شد، برای همین خلیفه پیاده و غلام سواره افسار شتر را گرفته وارد شهر شدند. اگر یك چنین حكومتى پیدا شود كه در صدر اسلام به واسطه قدرت اسلام و عدالت اسلام بوجود آمده بود، تأسیس شود، دیگر کسی احساس خودی و غیر خودی نمی کند؛ اصلًا دیگر خودى و اجنبى باقى نمى‏ماند! بومى و غیر بومی وجود ندارد؛ اصلًا این مسأله در اسلام طرح نمى‏شودكه یكى بومى است یكى غیر بومى؟! بومى و غیر بومى دیگر در كار نیست. همه اسلام است و همه مسلمان هستند و برادر همند و مثل هم هستند.

در اسلام نه تعصباتی نژادی رسمیت دارد و نه اختلافات و امتیازات طبقاتی كه در جاها و رژیمهاى دیگرى هست. چنانچه اسلام آن طور كه خواست اسلام است تحقق پیدا نماید، تمام این حرفها از بین میرود. مگر ما مسلمان نیستیم؟ مگر ما اهل یك كشور نیستیم؟ اهل یك ملت نیستیم؟ برادر نیستیم؟

برادر كه نمیتواند به برادرش بگوید كه من بومى هستم و تو غریبه. این امتیازات واهی براى این وجود دارد كه هنوز اسلام راستین متحقق نشده است. تا حکومت عدل اسلامی محقق نشود، این مسائل و امتیازات خرافی غیر دینی دامن گیر حکومت ، حاکمان و مردم ما خواهند بود. اختصاصى به پشتون، تاجک و عرب هم ندارد. در حکومت اسلامی ، قضیه قدرت نیست، یك حكومت خاصى است كه اگر پیدا شد آن وقت احساس میشود که چى هست.»[2]

از این رو بر طرفداران "روزقدس" است که فلسفه و اصول این روز را در زندگی اجتماعی سیاسی خود شان پیاده و گامهای عملی در این مسیر را بردارند؛ در گام بعدی در پی آرمان های "روزقدس" و پیاده نمودن آن در فلسطین و جهان اسلام برایند.

پیش از آن که به این سوال که  "روز قدس" چه روزی است؟ جواب بگوییم، در پی بدست آوردن پاسخ سوال دوم یعنی "روزقدس" را چه کسی و کسانی و به چه دلیل بوجود آورد؟ را باشیم، پاسخ سوال اول هم بدست خواهد آمد.

این روز یعنی جمعه آخر ماه مبارک رمضان را امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در 16مرداد(اسد)1358هـ.ش برابر با 13رمضان1399هـ.ق با خطاب به مسلمین ایران و جهان طی پیام تاریخی بدین عنوان :

« من در طى سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم، ... من از عموم مسلمانان جهان و دولتهاى اسلامى مى‏خواهم كه براى كوتاه كردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند. و جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى‏كنم آخرین جمعه ماه مبارك رمضان را كه از ایام قدر است، و مى‏تواند تعیین‏كننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب، و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزى مسلمانان را بر اهل كفر خواستارم.» [3] آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان «روز قدس»اعلام نمود.

اصول اساسی "روزقدس"

امام خمینی (ره) فلسفه این روز را طی پیامها و بیانات مختلف این گونه بیان می نمود؛ لذا میتوان اصول اساسی «روزقدس» موارد ذیل دانیست:

·         مبارزه با غاصبان زمین:

« خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم .»

·         «روزقدس» ، روز مقابله مستضعفین با مستكبرین‏:

«روز قدس» یك روز جهانى است. روزى نیست كه فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستكبرین است.»[4] « روز قدس روز اسلام است. روز قدس روزى است كه اسلام را باید احیا كرد و احیا بكنیم، و قوانین اسلام در ممالك اسلامى اجرا بشود. روز قدس روزى است كه باید به همه ابرقدرتها هشدار بدهیم كه اسلام دیگر تحت سیطره شما، به واسطه عمال خبیث شما، واقع نخواهد شد. روز قدس، روز حیات اسلام است. »[5] « من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اكرم مى‏دانم‏»[6]

·         «روزقدس» روز آرزوى تأسیس «حزب مستضعفین»:

روز قدس یك روز اسلامى است، و یك بسیج عمومى اسلامى بود. و من امیدوارم كه این امر مقدمه باشد از براى یك «حزب مستضعفین» در تمام دنیا. و من امیدوارم كه یك حزب به اسم «حزب مستضعفین» در تمام دنیا به وجود بیاید، و همه مستضعفین با هم در این حزب شركت كنند، و مشكلاتى كه سر راه مستضعفین است از میان بردارند، و قیام در مقابل مستكبرین و چپاولگران شرق و غرب كنند و دیگر اجازه ندهند كه مستكبرین بر مستضعفین عالَم ظلم كنند، و نداى اسلام را و وعده اسلام را- كه حكومت مستضعفین بر مستكبرین است و «وراثت ارض» براى مستضعفین است- متحقق كنند.»[7]

·         «روزقدس»، روز قیام مسلمانان علیه مفسدین‏:

«باید تمام مسلمین توجه بكنند. روز قدس روزى است كه باید تمام ملتهاى اسلام با هم توجه بكنند و این روز را زنده نگه دارند. روز جمعه آخر ماه مبارك، كه روز قدس است، همه ملتها قیام بكنند- همان كه حالا همان تظاهرات، همان راهپیمایى‏ها را بكنند- این مقدمه مى‏شود از براى اینكه ان شاء اللَّه جلوى این مفسدین را ما بگیریم. ما، هى سست مى‏گیریم، مسلمانها هى سست مى‏گیرند، اسرائیل وقتى كه دید ملتها با هم مخالف هستند ، هى قدم قدم پیش مى‏رود. و شما مطمئن باشید كه اگر سست بگیرید، اینها[غاصبین] تا فرات «2» مى‏خواهند بروند. اینها همه اینجا را ملك خودشان مى‏گویند هست.» [8]

·         «روزقدس»، روز تقدیر سرنوشت است :

جمعه آخر ماه مبارك رمضان روز قدس است و در دهه آخر ماه رمضان به احتمال زیاد شب قدر است. شبى است كه احیاى آن سنت الهى است و قدر و منزلت آن از هزار ماه منافقان والاتر است. شبى است كه مقدرات خلق در آن شب پایه‏ریزى مى‏شود. روز قدس كه همجوار شب قدر است لازم است كه در بین مسلمانان احیا شود و مبدأ بیدارى و هوشیارى آنان باشد، و از غفلتهایى كه در طول تاریخ خصوصاً سده‏هاى اخیر شده است بیرون آیند تا آن روز هوشیارى و بیدارى از دهها سال ابرقدرتها و منافقان جهان والاتر باشد، و مسلمانان جهان مقدرات خود را خود به دست قدرت خود پى‏ریزى و پایه گذارى كنند. در شب قدر، مسلمانان با شب زنده دارى و مناجات خود از قید بندگى غیر خداى تعالى كه شیاطین جن و انسند، رها شده و به عبودیت خداوند در مى‏آیند، و در روز قدس كه آخرین روزهاى شهر اللَّه اعظم است، سزاوار است كه مسلمانان جهان از قید اسارت و بردگى شیاطین بزرگ و ابرقدرتها رها شده و به قدرت لا یزال اللَّه بپیوندند و دست جنایتكاران تاریخ را از كشورهاى مستضعفان قطع و رشته طمع آنان را بگسلانند. هان اى مسلمانان جهان و مستضعفان گیتى، بپاخیزید و مقدرات خود را به دست گیرید. تا كى نشسته‏اید كه مقدرات شما را واشنگتن یا مسكو تعیین كنند؟» [9]

پس اصول اساسی "روزقدس" عبارت است از:

«روزقدس» یعنی مبارزه با غاصبان زمین؛

یعنی از هر دین و مذهب و قوم و نژاد در برهه تاریخی که باشد، باید از سرزمین های غصب شده برون رانده شود. صد سال که هیچ حتی اگر 2500سال غصب کرده باشند.

 

«روزقدس» ، روز مقابله مستضعفین با مستكبرین‏؛

از همین امروز، از همان جا و مکان خودت که تو را سالها به استضعاف کشیده باید قیام کرد.

«روزقدس» روز آرزوى تأسیس «حزب مستضعفین»؛

دیگرتاریخ مصرف حزب های ناسیونالیستی ای نژادگرای وابسته به کشورهای به ظاهر مسلمان خارجی ای پاکستان و عربستان ... گذشته است، یک حزب برای دفاع از امنیت مردم و کشور. یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‏ وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیر(49) الحجرات : 13

«روزقدس»، روز قیام مسلمانان علیه مفسدین‏؛

سران فساد از هر پست و مقام که هست پاین کشیده شود، تا حکومت عادلانه که مدافع حق حقوق مردم باشد بوجود آید. چرا امروز در جهان دولت افغانستان در مقام دوم فساد استاده است؟.

 

«روزقدس»، روز تقدیر سرنوشت است؛

یعنی سرنوشت امنیت مان با تمام جوانبش خودمان بدست بی گیریم. سرنوشت مان را خود رقم بزنیم تا قبل آن که مفسدان مزدور خارجی که دوخانه ای که رقم بزنند که تا امنیت شان به خطر میافتند، به آغوش اربابان شان بر می گردند با ثروت های خوش می گذارنند.

لذا با الگو گیری از سیره عملی بنیانگذار "روزقدس"، پیش نیاز "روزقدس" در گام نخست، وظیفه هر مسلمانی عمل به اصول اساسی "روز قدس" می باشد؛ در گام دوم دفاع از مظلوم و مبارزه با غاصبین پیاده نمودن آن اصول در جامعه و کشورش؛ در گام سوم نوبت جهانی کردن این اصول و آزادی قدس شریف و فلسطین مظلوم از اشغال غاصبان یهود میرسد. لذا کسانی که دست شان به خون مردم آغشته است و تمام زندگی رفاهی شان از راه غصب، فساد و تضییع حقوق مظلومین تأمین میباشد، مخالفت با اشغال گران قدس، همانند طعنه سیر به بدبو ای پیاز است.


[1] صحیفه امام    ج‏4    364    مصاحبه با روزنامه هلندى«دى ولت كرانت»؛(توبه شاه - رابطه با غرب) . 

[2] صحیفه امام    ج‏11    294    مصاحبه با خبرنگاران خارجى(وضع اقلیتها در ایران - صدور انقلاب)

[3] - صحیفه امام،ج‏9 ص268

[4] صحیفه امام، ج‏9ص276 ، سخنرانى در جمع مردم(ویژگیهاى روز جهانى قدس)

[5] صحیفه امام    ج‏9  ص277    روز قدس؛ روز احیاى اسلام

[6] صحیفه امام    ج‏13   ص 79    روز قدس، روز قیام مسلمانان علیه مفسدین

[7] صحیفه امام    ج‏9   ص 280    آرزوى تأسیس«حزب مستضعفین»  

[8] صحیفه امام    ج‏13   ص 79    روز قدس، روز قیام مسلمانان علیه مفسدین

[9] صحیفه امام    ج‏15   ص 59    پیام به مسلمانان ایران و جهان در روز جهانى قدس(بیدارباش به مسلمین) 

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : روز قدس راه مبارزه با غاصب، روزقدس روز مظلومین، روزمحاکمه غاصبین زمین،
لینک های مرتبط : چرا روز قدس را بزرگ بداریم، مردم هزاره هوشیار باشند،
شنبه 5 اسفند 1396 11:42 ب.ظ
این چشمگیر است که شما از ایده های این نوشتار و همچنین از ما دریافت می کنید
گفتگو انجام شده در اینجا
دوشنبه 19 تیر 1396 07:48 ق.ظ
Hi there very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
I will bookmark your web site and take the feeds also? I'm happy to find a lot of helpful
info right here in the submit, we need work out more strategies in this regard, thank
you for sharing. . . . . .
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:07 ق.ظ
Wow! In the end I got a website from where I know how to actually take valuable information concerning my
study and knowledge.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 10:38 ب.ظ
Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not
seeing very good success. If you know of any please share.
Appreciate it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب