تبلیغات
 سلام مهاجر - تبعیض در سیره امام رضا(ع)

تبعیض در سیره امام رضا(ع)

تبعیض در سیره امام رضا(ع) السلام علیک یا امام الغریب بالطوس

چرا امام رضا (ع) «غریب» ملقب شده است؟

با وجود موفقیت نسبی امام رضا (ع) بخاطر فرصت پیش آمده برای آن حضرت در نشر حدیث و فرهنگ شیعی و نشان دادن سیره عملی ائمه اطهار در هدایت امت اسلامی، با این وجود ثامن الحجج(ع) «غریب» خوانده میشود. چرا؟

باگزارش از یک سیره ای سره حضرت به تشریح بیشتر سوال فوق با همکاری و اظهار نظر خوانندگان محترم، این مقال پی گرفته می شود.

شخصیت ظاهری امام رضا (ع) به عنوا ولیعهد مأمون سبب شد که مأمون و مردمان تمامی رفتارهای حضرت را بنگرند و گزارش کنند. برخورد حضرت در دوستی، همراهی و هم غذایی با اشخاصی که در جامعه پست و حقیر شمرده می شوند از این گروه است. مردى از اهل بلخ روایت می کند:

 من در سفر امام رضا علیه السّلام به خراسان، ملتزم ركاب حضرت بودم. روزى حضرت فرمود سفره غذا اندازند. و بر سر سفره غلامان سیاه پوست و دیگران را دعوت نمود.

من به آن جناب عرض كردم: «فدایت شوم، خوب است براى اینها سفره‏اى جداگانه انداخته می شد».

 حضرت فرمود: این سخن را كنار نه، پروردگار ما یكى است ، مادر و پدر ما هم یكى است و پاداش هم به کردار است. (فَقَالَ مَهْ إِنَّ الرَّبَّ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى وَاحِدٌ وَ الْأُمَّ وَاحِدَةٌ وَ الْأَبَ وَاحِدٌ وَ الْجَزَاءَ بِالْأَعْمَالِ).[[1]]

 

چرا امام رضا (ع) «غریب» ملقب شده است؟

آری! در حال که امام رضا (ع) در ایران ، به اندازه امام حسن عسکری (ع) در محدویت و تنگنا قرار نداشت. تا آن جا که حضور امام رضا (ع) در این منطقه به شکوفایی علمی بیشتر خراسان کمک کرد. چون تعصب سنیان  خراسانیان بر خلاف اصفهانیان آن روز و مردمان مدینه کمتر بود و آمادگی آنان برای درک معارف اسلامی از امام رضا (ع) بیشتر بود.

خراسان بزرگ در آن روز یکی از مهم ترین مراکز حدیثی سنّت و از گسترده ترین آنها بود که دانشمندان فراوانی را در خود پرورش داده بود. بخارا، سمرقند، بلخ، نیشابور و مرو ... از از برکت حضور «عالم آل محمد(ص)» از نام آورترین حوزه های حدیثی اهل سنت در آن روزگار محسوب می شد.

بخاری، مسلم، نسایی، ترمذی که از مشهور ترین نوسندگان حدیثی اهل سنّت هستند که در همین دوران و همین منطقه به دنیا آمده اند و از محضر امام رضا استفاده می نمودند؛ تا جایی که احمدبن ابن حنبل سلسله سند حدیثی از امام رضا(ع) به احادیث پیامبر اعظم(ص) را از بهترین اسناد حدیثی محسوب نموده اند.[[2]]

شعیان نیز از سالیان پیش در خراسان حضور داشتند و در این منطقه ریشه دوانده بودند. لذا حضور امام رضا(ع) در بین شعیان خراسان، بویژه با عنوان ولیعهد خلافت عباسی، به آنان جرئت و جسارت خاصی بخشیده بود که در گذشته بی سابقه بود.

تشکیل جلسات علمی، مباحثه مناظره های علنی امام رضا (ع) با دانشمندان اهل سنت و حتی غیر مسلمان به شفاف سازی مواضع اعتقادی شیعه و تبیین معارف حقه اسلامی انجامید.

با این وجود چرا امام رضا(ع) غریب محسوب میشود و حتی حضرت به غربت خویش تأکید دارد!! ولی امام حسن عسکری(ع) که زندگی اش در محیط نظامی سامرا (داخل قشله عسکری) کنترل محترمانه و دائمی از سوی دستگاه حاکمیت، موجب محدود شدن ارتباطان شیعیان با ایشان شده بود، غریب محسوب نمیشود و حضرت هیجگاه چنین عنوان به خود نداده است بلکه حضرت ، در بعضی جهات از حضور در آن جا احساس رضایت هم می نموده است.[1] - الكافی (ط - الإسلامیة)    ج‏8 ص:230

[2] - امالی طوسی، ص:37
طبقه بندی: اجتماعی،
برچسب ها: امام غریب،

تاریخ : پنجشنبه 12 دی 1392 | 01:13 ق.ظ | نویسنده : reza hassani | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف