تبلیغات
 سلام مهاجر - مسئولیت متقابل مرجعیت و مردم

مسئولیت متقابل مرجعیت و مردم

سوال های بی جواب


در دفتر آیت الله عظمی موحدی نجفی در عصر روز ملاد،چه اتفاق افتاد؟

آیت الله عظمی موحدی نجفی

بخاطر سردی زمستان کویری قم، دوری دفتر استاد از مرکز شهر که از حیث زمانی هم تقریباً آخرین مراسم محسوب می شد؛ لذا به نظر نمیرسید جمعیت قابل توجهی ... ... من هنگام رسیدم که قرائت قرآن تمام شده و مداح محترم جناب حجه اسلام و المسلمین سید افضلی در جایگاه قرار داشت؛ یعنی اوایل مراسم بود که اتاق های بالا ، بالکن پر شده بود ولی در حیاط فضایی خالی برای نشستن وجود داشت، هنوز مداحی تمام نشده بود که فضای دفتر مملو از جمعیت طلاب و غیر طلاب شد؛ هنگام سخنرانی ای جناب حجت الاسلام احمدی، فضای نشستن برای دیر آمده ها وجود نداشت، با آمدن حضرت آیت الله موحدی نجفی بود که از برخواستن و استقبال مردم از ایشان، تعداد سرپا استاده های کنار دیوارهای درب حیات، جایی برای نشستن بدست آوردند...سخنران امروز حجت الاسلام و المسلمین احمدی

فهرست مطالب سخنران و نقد سخنان آن :

* مسئولیتهای متقابل مرجعیت و جامعه دینی 

* اوضاع آن روز ولادت

* منجی از جنس ستمدیده گان 

* سوالهای بی جواب

* مسئولیت متقابل مرجعیت و مردم

... لطفا محتویات فهرست را با کلیک ادامه مطلب مطالعه نمایید ...

اوضاع آن روز ولادت

سخنران محترم وضعیت زندگی نا بهنجار اعراب و جهان قبل از ولادت حضرت رسول اکرم را از نظر فرهنگی، اقتصادی و امنیتی به برسی گرفته با استناد به سخنان امر المؤمنین علی (ع) بیان میداشت که از نظر فرهنگی به بدترین وضعیت ضد انسانی مبتلا بودند؛ «وَ أَنْتُمْ مَعْشَرَ الْعَرَبِ‏ عَلَى‏ شَرِّ دِینٍ وَ فِی شَرِّ دَارٍ»؛

نسبت به وضعیت رفاهی هم بگونه ای بسیار طاقت فرسایی به سر برده « مُنِیخُونَ بَیْنَ حِجَارَةٍ خُشْنٍ وَ حَیَّاتٍ صُمٍّ» شاید منظور از مارها ثروتمندان ستمگر باشند که هر آن در پیکره جامعه نیش میزدن؛

بدترین وضعیت تغذیه را داشتند؛ «تَشْرَبُونَ الْكَدِرَ وَ تَأْكُلُونَ الْجَشِبَ»

وضعیت امنیتی شان بسیار شکننده بود و زندگی غیر قابل پیش بینی ای را داشتند؛ « وَ تَسْفِكُونَ دِمَاءَكُمْ (جنگ های صدساله) وَ تَقْطَعُونَ أَرْحَامَكُمْ »؛

الْأَصْنَامُ فِیكُمْ مَنْصُوبَةٌ (بت های منصوب در خانه خدا داشتند؛ از خرما خدا می ساختند ، در گرسنگی می خوردند بعد خدای دگر مساختند؛

«وَ الْآثَامُ بِكُمْ مَعْصُوبَة [1]» انواع گناه و جرم و جنایت آنها را فراگرفته بود.

منجی از ستمدیده گان مندان

خداوند عزم جزم برای نجات بندگان مستضعفش دارد، لذا در چینین روزی منجی بشریت حضرت محمد (ص) چشم به جهان گشود.

برای درک درد بیشتر و بهتری درد مندان مظلوم، خداوند از کودکی فرستاده خویش منجی بشر را به تربیت گرفته در سن دو یا شش ماهگی، پدر پیامبر (ص) از دنیا میرود؛ در سن شش سالگی مادرش را از دست میدهد. این اتفاقات بدون دلیل و فلسه نیست. او رنج یتیمی را چشیده و خداوند هم این امر را در قرآن کریم به حضرت  گوش زد می نماید، « أَ لَمْ یَجِدْكَ یَتیماً فَآوى‏[2] » لذا امام صادق(ع): با تأکید میفرماید: «فَلَا تُحَقِّرَنَ‏ أَحَداً فَلَعَلَّ [هُ‏] ذَلِكَ الْوَلِی‏»

سوالهای بی جواب

* لازم است که تحلیل از درک و اجرای دین داشته باشیم ... امروز ما به عنوان پیروان پیامبر خاتم و امام صادق چه رسالت بدوش داریم؟

* در شرایط که جنگ، نفاق ، اختلاف و انتحار که دین مصادف (معادل و برابر) شده است با انتحار در جامعه ای امروز .. در چین وضعیت کسانی که مدافعان دین و سخنگویان و متولیان دین هستند چه رسالت دارند؟

و در برابر مرجعیت، و مرجعیت که میراث دار پیامبر هست ، مرجعیت که در زمان غیبت مراثدار امام صادق و ائمه (علیم السلام) هست ، در مساله چه مسئولیت داریم ما؟  و باید مسئولیت مان را درک کنیم .

خدا اراده می کند نجات برای جامعه انسانی، پیامبری را همانند محمد (ص) بفرستد؛ اما سخنگویان دین و مذهب و متولیان مکتب و مذهب چه رسالت دارد؟

آرزو! امیدواریم که از روح بلند پیامبر اکرم ص و از روح بلند امام صادق ع در راه رسالت دینی و مسئولیت الهی و مسئولیت نبوی که به عهده ما گذاشته است به طور احسن انجام بدهیم(برآییم).

مسئولیت متقابل مرجعیت و مردم

آری! آنچه از سخنران محرتم قابل انتظار بود، تجزیه و تحلیل مسئولیت متقابل مرجعیت و مردم متدین، بویژه طلاب و روحانیون بود که می باید بیان می نمود ، که چنین اتفاق نیافتاد. حال آن که رابطه مسئولیت متقابل مرجعیت و امت، یک معادله ریاضی توانی را می ماند که هر مقدار توان حمایت امت از مرجعیت افزایش یابد، شعاع تأثیر و تأثر نور علم و دانش مرجع دینی توسعه گستره بیشتر میابد. از طرف دیگر به هر توانی که مرجع و مراجع دینی، دیرایت و مدیریت شان در اداره و ساماندهی جامعه دینی متدینان از نظر علمی، سیاسی، فرهنگی مدبرانه و واقع گرایانه تر باشد و بتواند نیروی فرهنگی امت خویش را به نیکویی مدیریت نموده انسجام بخشد، بداهتا حمایت  امت گسترش یافته با قدرت مندی بیشتری به حمایت مراجع می شتابند.

امروز جامعه فرهنگی ما در خارج از کشور، همانند مولکول های از هم گسسته ای میماند که مرکز جزب و تجمع برای خود نمیابند. لذا اگر مراجع دینی ، به وضعیت از هم پاشیده و نیروی های سرگردان و سرخورده طلاب جوان که سخنگویان و مدافعان دین و مذهب مسحوب می شوند، نیک نگرسته شده و تجزیه و تحلیل شود، با قاطعیت میتوان گفت که متولیان دین با یک مسلخ از مدافعان فرهنگی، در حوزه دینی مواجه خواهند شد.

آری! مسلخ استعدادهای مخلص که سالها پیش با هزاران شوق و ذوق، بهترین سرمایه خدا دادی شان یعنی جوان را در راه دفاع دین اهداء نموده راهی حوزه های علمیه ایران شدند، ولی هم اکنون بعد از سه و چهار دهه ، بر خاکستر سرمایه های ارزشمند طلایی سوخته شان نسشته با کمال احساس بی ارشی، تابلو و آینه عبرت طلاب جوان تیزهوش شده اند که به صورت نرم از حوزه نقب میزنند به بازارکار غیر حوزه ای تا خدای نخواسته به سرنوشت نیروهای روحانیت جهادی و تبلغی روحانیت دیروز مبتلا نشوند که در بدر با استرس و اضطراب قطع اقامه فارغ التحصیلی نگران باشند. دسته ای که هنوز «کارت»های مهاجرت دوران جهاد را از دست نداده اند، با راه نیمه روشن تر و امیدوارانه تر نسبت به سرنوشت فرزندان خویش منتظر طی دهه یا دهه های آخر عمر خویش هستند.

پس همچنان که مراجع و متولیان دینی حق حمایت یت بر مردم و نیروهای فرهنگی را دارند، دقیقا متقابلاً مردم و طلاب و روحانیون و نیروهای فرهنگی انتظار اداره مدیرت و آینده قابل پیش بینی تری را از مراجع و رهبران دینی خویش متوقعند.

سوال که بدقت باید برسی شود، این است که : کدام یک از دوقطب جامعه دینی امروز ما نسبت به مسئولیت شان کوتاهی داشته اند، مرجعیت دینی یا جامعه دینی؟

در اخیر، بنده به عنوان فردی از افراد جامعه دینی و مردم متدین، به هم کشان دینی و فرهنگی خویش توصیه می نمایم:

از آن جای که متأسفانه مرجعیت و مراجع دینی به صورت خواسته یا ناخواسته در محدویت های تعصبات میلیت و امثال ذلک محدود شده اند که  این محدویت نسبت به ملیت های که از نظر اقتصادی وضع قابل قبولی دارند، شعاع گسترش مرجعیت دینی مراجع شان تأثیر مثبت داشته است؛ به عکس نسبت مراجع دینی میلیت های که وضعیت اقتصادی خوبی ندارد، در برد شعاع علمی مراجع دینی شان محدویت اجاد نموده است.

لذا بر جامعه دینی مستضعف اقتصادی است که قشر فرهنگی-تبلیغی آن نیرو و توان بیشتری در حمایت و تبلیغ مراجع دینی خود شان نسبت به ملیت های در استضعاف اقتصادی قرار ندارند ثرمایه گذاری نمایند. در غیر این صورت، ضعف سوستی در این مسیر، نه تنها پیامد سؤ فرنگی دارد که بل مستقیما ضرر و زیان های جبران ناپذیری به فرهنگ دینی جوانان جوامع و ملیت ها و کشورهای فقیر به بارمیاورد.[1] . نهج البلاغة (للصبحی صالح) ، العرب قبل البعثة ، ص : 68

[2] . الضحى/6
طبقه بندی: اجتماعی،
برچسب ها: مسئولیت متقابل، مرجعیت معاصر،

تاریخ : دوشنبه 30 دی 1392 | 12:37 ب.ظ | نویسنده : reza hassani | نظرات

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف