درباره وبلاگ


دوستان! چند سالی در کشور خودم به نام افغانستان آواره تر از دیار دگرانم، حال این معنی را بر خویش دارم می­ قبولانم که برای مردم ما هجرت، سفر دور درازی است که انتهای آن محکمه عدل الهی است. لذا هروقت دلم از نا مردمی ها و نامردی های اطرافیان و سران بی سر و حاکمان متعصب سود جویِ کشورم ... می گیرد سراغ «ریس قلم» رفته دل نوشته های که قطرات دریای دل گرفتگی های هجران همیشه خانه بدوشی هست را باشما در میان می گذارم . باری عزیزان؛
این جهان همچون درخت است‏ اى کرام *
ما بر او چون میوه‏ هاى نیم خام * سـخـتـگـیرى و تـعـصـب خـامى است *
تا جنینى کار خون آشامى است

مدیر وبلاگ : reza hassani
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


ریسِ قلم: فرهنگی، اجتماعی و سیاسی
فلسفه ولادت على (ع) در كعبه

این روزها، روزهای بزرگی است، چون روزهای ماه خداست. ولی امروز از دو جهت درای بزرگی و عظمت است: اولًا یکی از روزهای ماه مبارک رجب است؛ ثانیاً روز ولادت مولود کعبه است که یک ضربت دشمن شکن او در روز جنگ خندق آمده است که «ضَربتُ عَلِی یَومَ الخَندَق أفضَل مِن عِبادَةِ الثَقَلَین».
آری! داستان ولادت امرالمؤمنین علی(علیه السلام) در کعبه، یکی از گزینه های مهم متواتر و موثق تاریخ اسلام می باشد که از جمله فضائل معجزه آسایی آن حضرت محسوب شده است. امروز به این صورت در کعبه خانه خدا به دنیا آمد.
علامه امینى(ره)، تواتر این فضلت عظمی را به این صورت به اثبات می رساند : پنجاه نفر از بزرگان شیعه از قبیل طوسى، حلى، شیخ مفید، طبرسى و... را در جلد ششم الغدیر نام مى‏برد، كه همه نوشته‏اند على بن ابیطالب در كعبه متولد شد. و همچنان نام چندین نفر از علماى بزرگ اهل سنت را هم ذکر مى‏نماید كه آن‏ها هم گفته‏اند على بن ابیطالب در كعبه متولد شد. نکته جالب و قابل توجه این است كه على بن ابیطالب در كعبه متولد شد و خدای کعبه هم به همه‏ى مسلمان دستور فرمود: حاجى‏ها بروید دور كعبه بگردید، یعنى دور محل زادگاه علی(ع) بگردید، تا توجه به این نوزاد هم پیدا كنید، چرخیدن دور كعبه، یعنى چرخیدن دور گهواره حضرت على (ع). به خاطر این كه تا مردم به مولود این گهواره هم توجه نمایند، به همه‏ى ما هم گفت شده است: اى مسلمان‏ها! هر وقت خواستید نماز بخوانید، رو به كعبه نماز بخوانید تا توجه به كعبه، توجه به اهمیت رهبرى مسلمین را هم زنده نگهداشته شود. خدا على را در كعبه متولد كرد و بعد به ما گفتند: رو به كعبه بایستید و نماز بخوانید. آیا این انسان را متوجه به رهبرى على بن ابیطالب نمى‏كند؟
مادر على (ع) بدون هیچ درد و نشانه ای از زایمان به زیارت مسجد الحرام آمده و مقابل كعبه ایستاده بود، در روز روشن در مرآ و منظر مردم، ناگهانی درد زایمان آن بانوی محترم را فرا می گیرد، همین كه مادر علی(ع) را درد زایمان گرفت مضطرب شد، چه كند؟ دست به دعا برداشت كه‏اى خدا، تا دست به دعا برداشت، دیوار كعبه شكافت می‌شود  و این زن با جلال- مادر امیرالمؤمنین علی(ع) وارد كعبه می‌شود و دیوار به هم می‌آمد. افرادى که آن جا بودن تا این جریان را دیدند، سر و صدا كردند. رفتند همه‏ى شهر را خبردار كردند، كه این زن آمد جلو کعبه دعایى كرد و دیوار كعبه باز شد، و او داخل خانه خدا شد. به این شیوه خدای متعال این معجزه و فضلت علی(ع) نمود تا از همین روز اول پا نهادنش در دنیا او بی شناسند و در سدد انکار «خم غدیر» نگردند. برادران رزمنده‏ى در جبهه گفتند: به ما مدتى آب نرسیده بود، چون مستقیم زیر خمپاره بودیم، نتوانیستند به ما آب برسانند از تشنگى داشتیم اذیت مى‏شدیم، دست به دعا شدیم و گفتیم: اى خدا تشنه هستیم ... ، یك خمپاره آمد و به یك قطعه سنگ خورد و منفجر شد. تا منفجر شد، یك چشمه آبى گوارا از زمین جوشید و... قرآن مى‏گوید: خدا اگر بخواهد از عصاى موسى دو كار مى‏كند. یك جا خدا مى‏گوید: موسى عصایت را به زمین بزن، آب بیرون مى‏آید، یك جا مى‏گوید: عصا را به آب بزن، خشك مى‏شود. یعنى اگر خدا بخواهد با عصا هم خشكى‏هاتر مى‏شود، و هم ترى‏ها خشك مى‏شود. یك جا مى‏گوید: «اضْرِبْ بِعَصاكَ الْحَجَرَ فَانْفَجَرَتْ مِنْهُ اثْنَتا عَشْرَهَ عَیْناً» (بقره/ 60) عصا را به سنگ بزن، آب مى‏جوشد. یك جا مى‏گوید عصا را به دریا بزن تا دریا خشك بشود و از وسط دریا عبور كنى.
خداوند هم سبب ساز و هم سبب سوز است. سبب ساز است یعنى چیزى كه سبب نیست سبب مى‏كند. سبب سوز است، یعنى آن كه سبب است، سببیت آن را مى‏سوزاند. آتش را كه مى‏سوزاند، خداوند سوزاندن را از آن مى‏گیرد و... در این شب و روزهای با عظمت دعا نمایید که شر اسلحه های پیشرفته و حامیان کافر و منافقِ طالبان و داعش را به خود شان برگرداند و همانند صدام آنها را نابود کند ... . [محسن قرائتی، برنامه درسهایى از قرآن سال 61، امام‏على(ع)انفاق، ص:5]

نوع مطلب : اخلاقی، 
برچسب ها : میلاد نور، میلاد علی ع، 13رجب مبارک، میلاد اولین خلیفه بلا فصل و بر حق،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 29 اسفند 1397 :: نویسنده : reza hassani
نظرات ()

سال «اشکنه»

از برکت سال نیامده، مرغان مذبوح پر کشیده * وای از آمدنش که هیچ دیده طاقتش را نداره

مهمان داری با سفره های خالی چه حالی داره * مگر مهمانان خیلی خوده باشه بخوریم «اشکنه»
مرغ
وضع بازار و مواد خوراکی بسیار اسفناک و بد است. با آن نرخ های که دولت تعیین می کند، اصلا در بازار به آن قیمت ها چیزی گیر نمی آید. از جمله قیمت 11500تومانی مرغ که قابل باور نیست، حتی با قیمت 15000تومان هم گیر نمی آید. از دیروز بعد از ظهر تا امروز چهارشنبه 29/12/1397هـ. حوالی ساعت11 در هیچ مغازه ای محله بزرگ نیروگاه استان قم، موفق نشدم یکی یا دو تا مرغ گیر بیارم؛ یا تمام شده بود یا به مشتریان از قبل سفارش داده شده اختصاص داده شده بود. کسانی هم که گیر آورده بود، به قول خود شان، قبل از باز شدن مغازها صف کشیده بودند تا به دور از دید آنها مرغ های مزبوح پَرواز نموده سر از سفرهای اعیان و اشراف و هتل با نرخ های دل بخواه سر در نیاورند.

این جانب بخاطر احتیاط و مهمان احتمالی فردا اول سال 1398 از دیروز تا کنون الاف به دست آوردن مرغ هستم، وای به حال کسانی که حتی از همین امشب، مهمان دارند؛ گوشت که قربونش بریم، کیلویی 60000هزار و 70000هزارتومان از توان مردم خارجند، مرغ ها هم پیشا پیش خوش نشین سفرهای اعیان و اشراف و هتل ها شده اند ... .

یادش بخیر زمانهای جنگ ایران و عراق، مردم گوشت مرغ زیاد استفاده نمی کردند که شمیایی است، اما در سایه صلح امنیت امروز گیر شان نمی آید.

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : سلام مهاجر،


چهارشنبه 29 اسفند 1397 :: نویسنده : reza hassani
نظرات ()
#تعیین_عنوان_با_شما
... نمیدانم از کجا شروع کنم و چه عنوان بی دهم. چند سال پیش با چند تن از طلاب و روحانیون جاغوری در منزل یکی از دوستان همان مرز و بوم، مهمان بودیم. در ضمن گفت و گوهای «الکلام یجر الکلام»ی سیاسی-اجتماعی، یکی از روحانیون جاغوری نکته ای افتخار آمیزی را اظهار نمود که « دگه مردم ما پیشرفت کده الحمد لله، اهل مدرسه و دانشگاه شده، دگه از خودمان چوپان گیر نَه میه، «اَوغو» چوپان ماست».

من هم عرض کردم: بله «اَغو» چوپان ماست. دیدم کسی خوب متوجه نشد! برای توضیح بیشتر اضافه کردم: بلی! ما نمیدانم، نادانسته «اَوغان» را چوپان خود قرار داده ایم.

یک طلبه ای جوانی که روبروی من نشسته بود، گفت: منظورت از این استعاره چیست؟


ادامه مطلب


نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : تقیه در طالبان، توسعه ای تقیه، کتمان کاری های طالبان،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 28 اسفند 1397 :: نویسنده : reza hassani
نظرات ()
ماه پر خیر و برکت رجب مبارک باد
ماه پر خیرو بکت رجب
ماه پر خیر و برکت رجب، دارای فضایل بیشماری است. 27 رجب بعثت پیامبر و میلاد سه امام معصوم، امام علی، امام باقر و امام جواد علیهم ‏السلام و اعتکاف ایام البیض در این ماه است. یاد پیشوایان شهید، امام کاظم و امام هادی علیهما السلام و نیز حضرت زینب سلام الله علیها گرما‏ بخش دل‏های مؤمنان است. ماه رجب شهراللَّه اعظم است. هیچ ماهی به منزلت و فضیلت او نمی رسد حتی جنگ با کفّار در این ماه حرام است. آگاه باشید رجب ماه خدا و شعبان ماه من و رمضان ماه امتم است. کسی یک روز در رجب روزه بگیرد موجبات رضایت خدا را فراهم کرده از خشم و غضب او دور می شود. و دری از درهای جهنم به رویش بسته می شود.
نوع مطلب : اخلاقی، 
برچسب ها : ماه رجب، ماه شادی، ماه برکت، ماه ولات اولین امام و خلیفه بلافصل،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 16 اسفند 1397 :: نویسنده : reza hassani
نظرات ()

بهترین هدیه به مادران ما


بسمه رب الصِّدقَة المطهرة

روزمادر مبارک باد

میلاد با میمنت دخت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) صدقه کبری فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) و «روزمادر» را به رهروان صادق آن حضرت و تمام مادران مسلمان، به ویژه مادران عزادار میهن مظلوم مان خطه خونین خراسان موسوم به افغانستان تهنیت و تبریک عرض نموده از پشگاه خداوند قادر متعال خواستار آن هستیم که در این اواخیر زمستان سرد 1397 افغانستان، بهار صلح سبز را خداوند مهربان به تمام مادران غم دیده و هراسان و ترسان جنگ و خونخاری سرسپردگان ایادی کفر و نفاق و متعصبین کور دل بی رحم که به جان و مال و نوامس آن مردم مظلوم رحم ندارند، عنایت نماید.

به امید روزی که ان شاء الله شاهد برچیده شدن بساط جنایتکاران طالب و داعش و تمام ترورستان، حامیان و همکاران هواداران آنان، نه تنها در افغانستان، بلکه در سراجهان باشیم.


1 قالَتْ فاطِمَةُ الزَّهْراء سلام اللّه علیها: نَحْنُ وَسیلَتُهُ فى خَلْقِهِ، وَ نَحْنُ خاصَّتُهُ وَ مَحَلُّ قُدْسِهِ، وَ نَحْنُ حُجَّتُهُ فى غَیْبِهِ، وَ نَحْنُ وَرَثَةُ اءنْبیائِهِ.(شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید: ج 16، ص 211.)


ما اهل بیت پیامبر وسیله ارتباط خداوند با خلق او هستیم ، ما برگزیدگان پاك و مقدّس پروردگار مى باشیم ، ما حجّت و راهنما خواهیم بود؛ و ما وارثان پیامبران الهى هستیم .

نوع مطلب : اخلاقی، 
برچسب ها : هدیه مادران، بهترین هدیه به مادران افغانستان، مهم ترین خواسته مادران افغانستان،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 7 اسفند 1397 :: نویسنده : reza hassani
نظرات ()


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات